A A A

404 - znamy te numery

21 sierpnia 2008, 12:56
404 - znamy te numery

Użytkownicy najnowszej wersji aplikacji Google Toolbar 5 zyskali nową funkcję – możliwość samodzielnego definiowania wyglądu strony WWW w przeglądarce w przypadku napotkania błędu 404.

Numer 404 to kod błędu w protokole HTTP. Błąd taki występuje w sytuacji, gdy użytkownik poszukuje strony WWW (ściślej: konkretnego pliku strony) i nie znajduje jej. Przeglądarka WWW co prawda łączy się z serwerem, którego adres podał użytkownik, jednak wskazany przez użytkownika plik nie może być na danym serwerze znaleziony.

Do każdego kodu błędu w protokole HTTP jest standardowo przypisany komunikat tekstowy w języku angielskim. Błędowi 404 odpowiada komunikat: Not found (z ang. Nie znaleziono).

O tym, jak działa opracowany przez Google mechanizm, można się przekonać, wpisując w pasku przeglądarki adres nieistniejącego pliku w serwisie Google, np. www.google.pl/pcformat. Strona taka oczywiście nie istnieje, ale zamiast lakonicznego komunikatu zdefiniowanego w protokole HTTP, internauta zobaczy czytelny komunikat po polsku i dodatkowo link, za pomocą którego może się skontaktować z pomocą Google.

Zaprezentowane przez Google narzędzie umożliwia spersonalizowanie strony błędu 404 w taki sposób, że zamiast owego lakonicznego komunikatu, przeglądarka wyświetli treść zdefiniowaną przez użytkownika, a ta jest zupełnie dowolna – może to być zestaw ulubionych odnośników do stron, przekierowanie na stronę wyszukiwarki czy jakakolwiek inna strona.

Z opisanego mechanizmu mogą korzystać także webmasterzy, którzy chcą wbudować podobną funkcjonalność w tworzone przez siebie serwisy internetowe. Google przygotowało dla nich specjalny widget.

Źródło: Google


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto