A A A

5 grzechów e-zakupów

27 listopada 2015, 13:30
Dziś Black Friday, a już 1 grudnia w wybranych sklepach online Dzień Darmowej Dostawy. W ferworze przedświątecznych zakupów nie powinniśmy jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
5 grzechów e-zakupów

Według badań opublikowanych przez OC&C Strategy Consultants, PayPal i Google rynek sprzedaży online w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Chinach do 2018 roku ma szansę podwoić się i osiągnąć wartość 645 miliardów funtów. Prognozy te najprawdopodobniej okażą się trafne, ponieważ rok rocznie niezależne ośrodki badawcze donoszą o rosnących wydatkach na zakupy w sieci. Tendencję tę zauważają także cyberprzestępcy, którzy próbują zarobić na nieświadomych zagrożeń internautach. Aby cieszyć się z nowych prezentów, eksperci z firmy ESET radzą, jak unikać 5 grzechów stanowiących poważne zagrożenie dla bezpiecznych e-zakupów.

1. Ufność w zbyt atrakcyjne oferty

Piżama w renifery w atrakcyjnej cenie, wymarzony termofor z 80-procentową zniżką? Brzmi kusząco, ale zbyt duża wiara w atrakcyjne oferty przedświąteczne może skończyć się źle - i to nie tylko dlatego, że to może być oszustwo. Linki do atrakcyjnych ofert mogą prowadzić do stron infekujących komputery złośliwym oprogramowaniem, a to może oznaczać dopiero początek kłopotów.

2. Kupowanie w niesprawdzonych sklepach

Znany sklep, dobre opinie i jasny regulamin zwiększają szanse na bezpieczne zakupy online. Dlatego lepiej unikać nieznanych serwisów, które już na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie.

3. Wybieranie sklepów z brakiem połączenia szyfrowanego

Brak znaku kłódki i https przed adresem e-sklepu podczas składania zamówienia? To zły znak. Protokół https zapewnia szyfrowaną komunikację, a co za tym idzie zabezpiecza poufne informacje przed wpadnięciem w niepowołane ręce.

4. Zakupy przez sieć udostępnioną w kawiarni

Publiczne i niezabezpieczone sieci Wi-Fi dostępne np. w kawiarniach czy hotelach to świetna okazja dla hakera, który może podsłuchać całą komunikację w sieci. Zatem jeśli użytkownik loguje się do sklepu internetowego i podaje swoje dane, a także numer karty kredytowej, musi liczyć się z ryzykiem, że niedługo na jego karcie limit kredytowy może zostać wykorzystany.

5. Niebezpieczna płatność

Płacąc online najlepiej korzystać z zaufanych i sprawdzonych platform pośredniczących, np. PayPal. Warto także rozważyć płatność kartą kredytową lub specjalną kartą pre-paid. Ta druga to karta zasilana tylko taką kwotą, na jaką zdecyduje się użytkownik. Dzięki temu można mieć pewność, że zostaną pobrane tylko te środki, które znajdują się na karcie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, można skorzystać z bezpiecznej przeglądarki, która działa w odizolowanym środowisku, zapewniając tym samym jeszcze lepszą ochronę użytkownika.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto