A A A

AI w służbie kynologii

6 stycznia 2022, 10:00
Firma Invoxia oferuje inteligentną obrożę właścicielom psów, którym zależy na monitorowaniu parametrów życiowych pupila.
AI w służbie kynologii

Zaawansowana technologia dba o psa

Zaprezentowana podczas targów CES 2022 obroża szczególnie interesuje się oddechem i tętnem psa. Dodatkowo, co jest już standardem, ma wbudowany moduł GPS i monitor aktywności czworonoga.

Innowacja w podejściu Invoxii polega na podjęciu współpracy z najlepszymi kardiologami weterynaryjnymi przy opracowaniu systemu sztucznej inteligencji, która wykorzystując zminiaturyzowane czujniki radarowe będzie monitorować najważniejsze funkcje życiowe.

Warto zauważyć, że czujniki radarowe w obroży są tego samego typu, co używane przez Google'a w telefonach Pixel 4.

Dzięki zastosoewanej technologii odczyt wyników jest prawidłowy niezależnie od gęstości psiej sierści. „Radar jest skierowany w stronę szyi i wysyła sygnał, który nie zostanie odbity od włosów, nie ma więc znaczenia, ile jest futra (...). Dzięki temu radar będzie w stanie rozpoznać prędkość i ruch skóry tuż pod kołnierzem". Te ruchy są następnie przetwarzane z zastosowaniem algorytmu, który pozwala określić częstość akcji serca i oddechów" – powiedziała Amélie Caudron, dyrektor generalny Invoxii.

Tego typu urządzenia nie są nowością - istnieją już kamizelki EKG do ciągłego monitorowania tętna, czy Petpace Smart Collar (https://petpace.com/), jednak są one przeznaczone raczej dla weterynarzy.

Nowa obroża jest kompatybilna z Bluetooth, Wi-Fi, GPS i LTE-M oraz posiada alarmy ewakuacyjne i wbudowany brzęczyk. Oprócz monitorowania parametrów życiowych za jej pomocą można również śledzić codzienną aktywność pupila, kiedy pies chodzi, biega, drapie się, je lub pije, szczeka i odpoczywa.

Dla niektórych opiekunów takie informacje są zapewne interesujące same w sobie, jednak głównie mogą być przydatne w przypadku zwierząt po operacji, monitorowaniu reakcji na leki lub obserwowaniu w związku z chorobami serca i układu oddechowego.

Producent zapewnia, że obroża trafi do sprzedaży już latem. Jej cena to około 100 dolarów; kilkanaście dolarów miesięcznie trzeba też aapłacić za subskrypcję funkcji GPS.

fot. Invoxia

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto