A A A

ASUS prezentuje nowe płyty główne ROG oraz Prime X399

11 sierpnia 2017, 12:00
Oparte na platformie AMD X399 płyty główne ROG Zenith Extreme, ROG Strix X399-E Gaming oraz ASUS Prime X399-A zostały zaprojektowane z myślą o entuzjastach gier i użytkownikach półprofesjonalnych.
ASUS prezentuje nowe płyty główne ROG oraz Prime X399

Najnowsza generacja wysokowydajnych systemów desktopowych debiutuje już dzisiaj i oferuje potężną wydajność w oparciu o nową platformę AMD X399 i towarzyszące jej procesory Ryzen Threadripper, które mogą posiadać nawet 16 rdzeni i 32 wątki. Te procesory do gniazd TR4 wymagają zastosowania odpowiednich, nowych płyt głównych, na co firma ASUS jest przygotowana i prezentuje trzy nowatorskie produkty.

ROG Zenith Extreme

Zenith Extreme to całkiem nowy sprzęt w tej generacji i jest to flagowy produkt całej serii płyt głównych ROG AMD. Płyta ta jest wyposażona w najnowsze funkcje, w tym również innowacyjne rozwiązania dostępne wyłączenie dla wybranej grupy najlepszych produktów.

Do chłodzenia cieczą dostępny jest standardowy asortyment pomp i gniazd przepływu, wraz ze skonsolidowanym złączem do bloków wodnych. Stosując kompatybilne bloki wodne możemy za pomocą jednego kabla monitorować temperaturę chłodziwa, jego przepływ, a nawet wykrywać wycieki. Uwalnia to osobne gniazda dla przepływu, temperatury i pompy, dostępne dla zainstalowania osobnego układu chodzenia karty graficznej. Towarzyszący zestaw zintegrowanych gniazd wentylatorów oferuje także jedną opcję o wysokim natężeniu prądu, dla wentylatorów o najwyższej prędkości.

Chociaż wszystkie płyty główne X399 są wyposażone w cztery gniazda PCIe x16 podłączone do CPU, to tylko Zenith Extreme została w praktyce zaprojektowana do podłączenia tylu kart graficznych. Jej gniazda oferują wystarczającą przestrzeń dla radiatorów o podwójnej szerokości, jeśli chcemy zmaksymalizować moc graficzną i zapisać swoje nazwisko w tabelach rankingowych benchmarków grafiki. Podłączenie czwartej karty graficznej może przynieść także bardziej praktyczne korzyści, dodatkowo przyspieszając intensywne zadania, takie jak np. renderowanie obiektów trójwymiarowych lub zadania typu Deep Learning. Dla wyeliminowania zwisania GPU z płyty głównej ASUS dołączył uchwyt ROG VGA, który jest wystarczająco mocny, aby utrzymać w poziomie nawet najcięższe karty graficzne.

Mając miejsce do podłączenia nawet czterech dysków NVM SSD, istnieje możliwość osiągnięcia zawrotnych prędkości wszystkich dysków, od dysku systemowego, poprzez dyski na różne dane, aż po nośnik z biblioteką gier. Jedno gniazdo M.2 jest umiejscowione tuż pod radiatorem chipsetu dla lepszego chłodzenia, podczas gdy pozostałe dwa znajdują się na module DIMM.2, który jest podłączany obok gniazd pamięci. Po zaprezentowaniu DIMM.2 na płycie głównej Maximus IX Apex, inżynierowie ASUS opracowali kolejną generację tego rozwiązania z lepszym przepływem powietrza dla dysków, gniazdami do dwóch czujników temperatury oraz złączem do nawet dwóch 50-milimetrowych wentylatorów.

Płyty główne serii Extreme definiuje ciągłe dążenie do implementowania nowych technologii w każdym aspekcie. Najbardziej odzwierciedla się to w połączeniach sieciowych, poprzez udostępnienie dodawanej karty 10G, która zwiększa przepustowość połączenia kablowego do wartości gigantycznych w porównaniu do zwykłych kart Gigabit Ethernet. Nie musimy jednak od razu startować z maksymalną prędkością. Karta obsługuje także średnie poziomy 2,5G oraz 5G, które wymagają bardziej konwencjonalnego okablowania. Zintegrowana karta bezprzewodowa jest jak trzylufowa strzelba, oferując antenę 1x1 dla niesamowitego połączenia 802.11ad, a także układ 2x2 dla dwuzakresowego połączenia Wi-Fi 802.11ac.

Płyty główne klasy premium muszą także wyglądać jak sprzęt najwyższej klasy, dlatego też Zenith Extreme jest wyposażona w wystarczające opcje oświetlenia, aby przyciągnąć wzrok każdego. Jej zintegrowane oświetlenie oraz podświetlone krawędzie stanowią dobrą podstawę, pozostawiając dużo miejsca do oświetlenia reszty systemu za pośrednictwem sterowalnych gniazd RGB. Subtelnym akcentem jest panel OLED LiveDash na osłonie I/O, który może wyświetlać spersonalizowane loga, niewielkie animowane obrazki GIF, lub najważniejsze dane systemowe, jak np. temperaturę podzespołów, napięcie czy też częstotliwości taktowania. Zawarto także tryb muzyczny, który śledzi sygnał wejściowy audio.

Innym przykładem połączenia wizualizacji z wydajnością jest tylny panel I/O, gdzie gniazda są umieszczone w zintegrowanej osłonie, co znacznie ułatwia montaż w obudowie. Gniazda audio jack są podświetlone diodami LED dla lepszej widoczności. Oprócz standardowego zestawu ulepszeń dźwięku oferowanego przez SupremeFX, dodatkowo otrzymujemy potężne efekty dźwiękowe zasilane przez HRTF i kompatybilne z zestawami do VR, takimi jak HTC Vive lub Oculus Rift VR.

Prime X399-A

Płyta główna Prime X399-A jest oazą spokoju na rynku zdominowanym przez produkty gamingowe i oferuje nieco bardziej profesjonalne podejście, jednocześnie zachowując stylowy charakter. Jest to najbardziej logiczny wybór podczas budowy wszechstronnej stacji roboczej, która maksymalnie wykorzysta potencjał procesora Threadripper, bez konieczności przeznaczania zbyt dużej części budżetu na różne dodatki.

Trzy gniazda typu SafeSlot oferują mnóstwo miejsca na kilka kart graficznych i pozostawia jeszcze do dyspozycji czwarte gniazdo połączone z CPU. Każde z tych gniazd dysponuje dedykowanym połączeniem i nie dzielą się one przepustowością, co dotyczy także ścieżek połączeń PCIe do dysków na dane. Główne gniazdo M.2 wspólnie z chipsetem korzysta z jego radiatora, co prowadzi do obniżenia temperatury dysku pod obciążeniem, a drugie gniazdo wystaje nieco obok gniazd DIMM, dlatego dyski mogą tu być chłodzone przepływem powietrza z sąsiadujących wentylatorów systemowych i radiatorów. Dodajmy jeszcze gniazdo U.2, a uzyskamy solidną receptę na system zdolny do późniejszej aktualizacji dysków SSD lub też stworzenie maksymalnie konfiguracji już na starcie.

Chociaż płyta główna Prime X-399-A nie jest dostarczana ze skomplikowanym układem chłodzenia cieczą, to wciąż są do dyspozycji dwa gniazda, które ułatwiają podłączenie pomp i układów gotowych układów chłodzenia typu „wszystko w jednym". Dodając jeszcze osiem gniazd wentylatorów, uzyskamy wystarczające możliwości do stworzenia inteligentnie zarządzanego układu chłodzenia dla całego systemu. Produktom z serii Prime nie jest także obce podkręcanie systemu. Są one wyposażone w takie same funkcje automatycznej konfiguracji 5-Way Optimization jak płyty ROG, a także opcje ręcznego dostosowania ustawień, które zaspokoją wszystkie potrzeby większości overclockerów.

Strix X399-E Gaming

Gaming to więcej niż tylko granie. Powstał cały świat strumieniowania i nadawania treści, który z czasem nabrał formę rozrywki codziennie oglądanej przez miliony widzów. Płyta główna Strix X399-E Gaming doskonale pasuje do tego typu zastosowań i w pełni wykorzystuje moc obliczeniową Threadrippera dla sprostania wymogom strumieniowania treści wysokiej jakości i skomplikowanej edycji materiału wideo, jednocześnie nie zapominając o hardcorowej rozgrywce.

Chociaż w swoich rozwiązaniach nie idzie ona tak daleko jak Zenith, to płyta główna Strix jest oparta na podobnym schemacie. W oczekiwaniu na jej niedługą prezentację należy podkreślić, że płyta główna Strix X399-E Gaming została zaprojektowana z myślą o jej częstym pokazywaniu, dlatego oferuje kilka zintegrowanych stref oświetlenia wraz z gniazdami obsługującymi zarówno standardowy sprzęt RGB, jak i urządzenia sterowalne. Komputery, które kiedyś trzeba było chować, teraz są z dumą wystawiane na pokaz ze swoimi panelami z hartowanego szkła.

Dodatkowe peryferia jeszcze zwiększają wszechstronność. Szeroki zakres dostępnych gniazd i złączy jest jeszcze uzupełniony przez dwa rozwiązania łączności bezprzewodowej: Wi-Fi 2x2 802.11ac oraz Bluetooth 4.2.

Oferując obsługę nawet trzech kart graficznych o podwójnej szerokości oraz trzech dysków NVM SSD, płyta główna Strix X399 Gaming może z łatwością skalować moc w górę lub w dół w zależności od naszych potrzeb. Zapewnia także wystarczającą przestrzeń do podłączenia dwóch 2,5-slotowych kart graficznych, takich jak Strix GTX 1080 TI, przy pełnym wykorzystaniu 16 linii PCIe na jedną kartę. Główny dysk M.2 jest chłodzony radiatorem chipsetu, a kolejne dyski SSD wystają nieco z gniazda, dzięki czemu korzystają z przepływu powietrza od wentylatorów obudowy.

Najnowsza generacja dźwięku SupremeFX od ROG została specjalnie dopasowana, aby jeszcze ulepszyć jakość nagrywania. Nasz głos będzie głośny i wyraźny, niezależnie od tego czy strumieniujemy dla swoich widzów, czy też omawiamy strategię gry z kolegami. Najnowsza wersja oprogramowania Sonic Studio ułatwia bezpośrednie strumieniowanie audio do różnych urządzeń, dzięki czemu możemy kilkoma kliknięciami przypisać dźwięk z gry do słuchawek, muzykę do głośników, a obraz wideo do dodatkowego monitora.

Dostępność i ceny

ROG Zenith Extreme oraz ASUS Prime X399-A będą dostępne w sprzedaży w Polsce od 15 sierpnia 2017 roku. Ceny orientacyjne to: 2399,00 za ROG Zenith Extreme oraz 1349,00 za ASUS Prime X399-A.

Płyta główna ROG Strix X399-E Gaming będzie dostępna w drugiej połowie sierpnia.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto