A A A

Alarmujący raport o walce z dezinformacją na temat COVID-19 na Facebooku

23 października 2021, 14:10
Zdaniem badaczy Instytutu Strategicznego Dialogu platforma nie radzi sobie z usuwaniem problematycznych postów.
Alarmujący raport o walce z dezinformacją na temat COVID-19 na Facebooku

Facebook na bakier z obietnicami

Badacze międzynarodowego Instytutu Strategicznego Dialogu (Institute for Strategic Dialogue) przedstawili raport na temat niepowodzeń Facebooka w walce z dezinformacją na temat COVID-19.

Autorzy publikacji przeanalizowali treści publikowane na grupie World Doctors Alliance, której członkowie – lekarze i naukowcy z całego świata – rozpowszechniali różne „problematyczne i fałszywe" twierdzenia na temat pandemii od marca 2020. Zdaniem ISD gigant mediów społecznościowych nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania do usuwania fałszywych twierdzeń dotyczących COVID-19.

Raport ujawnia również poważne luki w skuteczności programu sprawdzania faktów Facebooka w językach innych niż angielski. 74% z 50 najbardziej popularnych postów na analizowanej grupie (w języku angielskim) zostało uznanych przez ISD za zawierające „fałszywe, wprowadzające w błąd lub konspiracyjne informacje", niezgodne z polityką Facebooka lub sprzeczne z wytycznymi publicznych departamentów zdrowia. To samo dotyczyło 88 procent najchętniej czytanych postów w języku hiszpańskim, 82 procent w języku arabskim i 48 procent – w języku niemieckim.

fot. ISD


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto