A A A

Algorytmy Twittera faworyzują prawicowych polityków

26 października 2021, 08:30
Z wewnętrznego badania Twittera wynika, że algorytmy platformy sprzyjają rozpowszechnianiu prawicowych treści.
Algorytmy Twittera faworyzują prawicowych polityków

Twitter zbadał sam siebie

Zespół ds. etyki, transparentności i odpowiedzialności Twittera przeanalizował miliony tweetów udostępnionych przez tysiące użytowników. Pod lupę wzięto posty opublikowane przez wybranych polityków z siedmiu różnych krajów: USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Hiszpanii i Francji. Okazało się, że algorytmy serwisu w przypadku wszystkich krajów poza Niemcami wzmacniają obecność tweetów publikowanych przez polityków z partii prawicowych.

Przykładowo: popularność postów brytyjskich posłów Partii Pracy została „wzmocniona" o 112 procent w porównaniu ze 176 procentowym zwiększeniem popularności tweetów posłów konserwatywnych. Inżynierowie obliczyli wartości procentowe, porównując, jak często tweet trafiał na oś czasu użytkownika po włączeniu systemu wyświetlającego najpierw najtrafniejsze posty, a później najnowsze wpisy.

 

Nie wiemy dlaczego

Skąd wzięły się takie dysproporcje w udostępnianiu postów w zależności od przekazu treściowego? Inżynierowie Twittera rozkładają ręce: „Na razie zaobserwowaliśmy pewne wzorce. Ustalenie, dlaczego one występują, jest znacznie trudniejszym zadaniem, bo zależy od interakcji między ludźmi a platformą" – napisali w blogu platformy Rumman Chowdhury, dyrektor ds. inżynierii oprogramowania oraz Luca Belli, badacz uczenia maszynowego. „Konieczna jest dalsza analiza przyczyn źródłowych w celu ustalenia, jakie zmiany są konieczne (jeśli w ogóle), aby ograniczyć niekorzystne skutki działania algorytmu na treści pojawiające się na osi czasu.

fot. Gerd Altmann - Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto