A A A

Apple HomePod będzie wspierać bezstratne audio

13 lipca 2021, 14:00
Głośnik Apple’a już niedługo odtworzy muzykę lepszej jakości.
Apple HomePod będzie wspierać bezstratne audio

Duża aktualizacja

HomePod i HomePod mini to popularne – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – głośniki firmy Apple. Nadchodząca aktualizacja ich oprogramowania, udostępniona już w wersji beta, pozwoli na słuchanie przez nie muzyki w trybie tzw. bezstratnego audio.

Doniesienia betatesterów są jednak niepokojące: głośniki mają w nowym trybie tendencję do przegrzewania się i wyłączania. Na razie nie wiadomo, czy problemy wynikają z samej funkcji bezstratnego formatu audio, czy z innych zmian wprowadzonych przez aktualizację.

 

Jakość muzyki

W przypadku plików skompresowanych bezstratnie nie dochodzi do obniżenia jakości dźwięku w porównaniu z oryginalnym, nieskompresowanym utworem. Dwa najpopularniejsze formaty, które pozwolą na odsłuchiwanie materiału  w trybie bezstratnym to FLAC i ALAC (ten drugi został opracowany i jest wykorzystywany przez Apple'a). Tradycyjnie skompresowany plik MP3 ma około cztery razy mniejszy rozmiar niż oryginał, a plik muzyczny w formacie FLAC jest tylko dwa razy lżejszy. Najpopularniejszym serwisem muzycznym oferującym bezstratne ścieżki audio jest Tidal (choć nie oznacza to, że wszystkie dostępne na nim utwory są poddane bezstratnej kompresji – FLAC został zastosowany w przypadku tylko części spośród nich).

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto