A A A

Baikal - Rosjanie chcą produkować procesory

23 czerwca 2014, 07:05
Rosjanie chcą rzucić wyzwanie Intelowi oraz AMD - według informacji rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, zagraniczne procesory miałyby zostać zastąpione przez ich rodzime odpowiedniki o nazwie Baikal.
Baikal - Rosjanie chcą produkować procesory

Nie wiadomo, ile w doniesieniach o Baikal prawdy, a ile rosyjskiej propagandy. Natomiast sam pomysł jest wart odnotowania. Procesory stworzone przez Rosjan miałyby działać w oparciu o jądro Cortex A-57 (64-bity). Nie jest to bynajmniej "wynalazek" rosyjski - twórcą tej technologii jest brytyjska firma ARM. Procesor ma oferować zegar o taktowaniu 2 GHz - czytamy w depeszy Agencji ITAR TASS.

Rosja ma zdecydować się na taki krok, obawiając się szpiegowania ze strony USA. Intel i AMD mają rzekomo mieć wbudowane "tylne furtki", dzięki którym można złamać zabezpieczenia sprzętowe. Gdyby rzeczywiście udało się zrezygnować z amerykańskich procesorów, trzeba będzie także odinstalować system Windows. Trudno ocenić, czy to tego dojdzie.

Według informacji ITAR TASS, Rosjanie wydali na komputery (dla konsumentów indywidualnych oraz na potrzebny firm) ponad 1,3 mld dolarów. Oczywiście procesory są częścią składową tej sumy.  Produkcją procesorów Baikal miałaby zająć się rosyjska firma Baikal Electronics.

Ciekawe, kto będzie jej właścicielem? I dlaczego zapewne osoby związane z Kremlem.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto