A A A

Blackphone – bezpieczny telefon

16 czerwca 2014, 07:20
Blackphone to odporny na szpiegowanie smartfon skierowany do wszystkich osób, którym zależy na ochronie danych.
Blackphone – bezpieczny telefon

Za stworzenie tego smartfona odpowiadają firmy Geeksphone (hardware) oraz Silent Circle (software). W przedsprzedaży został on wyceniony na 629 dolarów (ok. 1920 zł) plus koszty wysyłki i obowiązujące na terenie danego kraju podatki. Cała pierwsza partia została wyprzedana błyskawicznie, a Silent Circle jest przekonany, że sprzedaż będzie liczona w milionach.

Kontrolę nad tym urządzeniem sprawuje system PrivatOS, czyli zmodyfikowany Android, który został uzbrojony w zestaw dodatkowych zabezpieczeń troszczących się o dane użytkownika. Ciekawą funkcją jest udostępnianie fałszywych danych aplikacjom o podejrzanych wymaganiach dotyczących uprawnień. Jeśli np. jakaś aplikacja wymaga dostępu do listy kontaktów, a jej funkcjonalność nie ma nic wspólnego z zarządzeniem kontaktami, PrivatOS udostępni jej fałszywą, pustą listę. Funkcji zabezpieczających i szyfrujących dane ma być znacznie więcej, a część z nich będzie dostępna po opłaceniu abonamentu.

Od strony sprzętowej Blackphone oferuje:

- 4,7-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 (312 ppi);
- procesor Tegra 4i (4 x 2 GHz);
- 1 GB pamięci RAM;
- 16 GB rozszerzalnej pamięci wewnętrznej;
- aparat główny 8 Mpix;
- aparat frontowy 5 Mpix;
- LTE;
- bateria 2000 mAh.

Na razie nie wiadomo, w których krajach dostępny będzie Blackphone, ale Silent Circle znalazł już kilku partnerów w Europie, więc niewykluczone, że bez większych przeszkód będzie go można nabyć także w Polsce. Wszystko wyjaśni się w ciągu trzech tygodni, gdy telefon wyląduje w rękach pierwszych konsumentów.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto