A A A

Boty SMS coraz większym zagrożeniem

14 lipca 2014, 10:00
Najnowsze dane statystyczne wskazują ogromny wzrost liczby ataków ze strony tzw. botów SMS., które mogą odbierać polecenia od przestępców i wykonywać szereg szkodliwych działań.
Boty SMS coraz większym zagrożeniem

Boty SMS mogą wysyłać, przechwytywać i usuwać wiadomości SMS, ładować określone strony internetowe w przeglądarce, uzyskiwać współrzędne urządzeń, a nawet usuwać poszczególne aplikacje. Według informacji uzyskanych przez program Dr.Web dedykowany systemowi Android, liczba wykrytych zagrożeń Android.SmsBot.120.origin w maju 2014 osiągnęła liczbę 236 tys., przez co szkodliwy program został liderem wśród Trojanów, wykrytych w tym miesiącu. W czerwcu, w dalszym ciągu rejestrowano rosnącą liczbę prób przedostania się tego złośliwego oprogramowania do urządzeń chronionych przez oprogramowanie antywirusowe Dr.Web. Do końca miesiąca, łączna liczba przypadków tego rodzaju nadużyć wyniosła 670 tys., wykazując wzrost o 227 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zatem, w ciągu ostatniego miesiąca Android.SmsBot.120.origin ponownie stał się najbardziej "popularnym" Trojanem, stanowiąc 11 proc. wszystkich wirusów wykrytych na urządzeniach mobilnych.

W większości przypadków, trojan jest rozpowszechniany przez cyberprzestępców w postaci filmów dla dorosłych. Jak informuje Joanna Schulz-Torój, specjalista z firmy Doctor Web, nie jest to jedyna forma, w jakiej Android.SmsBot.120.origin występuje. "Może być również udostępniany jako rzekomo legalne oprogramowanie, a także pod postacią plików audio, dlatego też właściciele urządzeń z systemem Android powinni zachować szczególną ostrożność i powstrzymać się od pobierania treści, które pochodzą z wątpliwych źródeł" - dodaje.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto