A A A

Brytyjczycy wyemitowali 50-funtowy banknot na cześć Alana Turinga

24 czerwca 2021, 10:00
Nowy banknot wszedł do obiegu w 109. rocznicę urodzin brytyjskiego matematyka i łamacza kodów.
Brytyjczycy wyemitowali 50-funtowy banknot na cześć Alana Turinga

Ojciec sztucznej inteligencji na niepopularnym banknocie

Zdjęcie pioniera informatyki, przedstawione na banknocie, zostało zrobione w 1951 roku przez studio fotograficzne Elliott i Fry. W projekcie widoczny jest również obraz maszyny ACE (Automatic Computing Engine), będącej protoplastą współczesnych komputerów, a także rysunki techniczne tzw. bomby Turinga – dzieła Turinga i Gordona Welchmana, skonstruowanego, by odczytywać niemieckie komunikaty szyfrowane przy użyciu sławnej Enigmy podczas II wojny światowej.

Sam nominał – 50 funtów – był kiedyś określony jako „waluta skorumpowanych elit" i jest najmniej chętnie wykorzystywany w codziennych transakcjach Brytyjczyków.

Banknot ma być dostępny w oddziałach banków i bankomatach w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych dni. Do 30 września 2022 r. poprzednie papierowe wersje banknotów 20- i 50-funtowych przestaną być prawnym środkiem płatniczym.

fot. Bank of England


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto