A A A

Chcą przywrócić wzrok niewidomym

3 listopada 2010, 09:53
Chcą przywrócić wzrok niewidomym

Naukowcy aktywnie testują nowy rodzaju implantu, który części niewidomym pozwoli na ponowne widzenie.

Badacze stworzyli mikrochip złożony z 1500 światłoczułych diod. Jest on umieszczany w miejscu, w którym powinny znajdować się prawidłowo działające fotoreceptory. Dzięki temu odpowiednie nerwy przekazują informacje o obrazie do mózgu i możliwe staje się normalne widzenie.

Niestety, implant nie może zostać zastosowany u wszystkich niewidomych osób. Nowe urządzenie skierowane będzie do osób, które straciły wzrok w wyniku choroby, która powoduje degenerację fotoreceptorów znajdujących się w oku człowieka - dystrofii siatkówki.

Osoby, które zgłosiły się do testów urządzenia mogą rozpoznawać jasne obiekty oraz czytać tekst napisany wielką czcionką. Jedynym problemem jest zasilanie implantu. Obecnie jest ono dostarczane poprzez specjalny przewód.

Przed badaczami wciąż wiele pracy. Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wkrótce część osób niewidomych znów będzie mogła się cieszyć możliwością podziwiania świata.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto