A A A

Chory na stwardnienie zanikowe boczne napisał tweeta za pomocą myśli

29 grudnia 2021, 13:20
Firma Synchron opracowała interfejs mózg-komputer, który daje osobom sparaliżowanym szansę na komunikację z otoczeniem.
Chory na stwardnienie zanikowe boczne napisał tweeta za pomocą myśli

Stentrode Brain Computer Interface

Australijczyk Philip O'Keefe, 62-letni pacjent ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), 23 grudnia br. opublikował wiadomość na Twitterze za pomocą myśli. Krótki tweet „Hello World" pojawił się na koncie Thomasa Oxleya, dyrektora firmy Synchron. Właśnie to przedsiębiorstwo umożliwiło choremu skomunikowanie się ze światem. W Synchronie powstał bowiem interfejs mózg-komputer, który nazwano Stentrode Brain Computer Interface (SBCI).

Z interfejsu pacjent może korzystać dzięki implantowi mózgu, który został mu wszczepiony w kwietniu. Operacja nie wymagała otwierania czaszki, 8-milimetrowy implant wprowadzono przez żyłę szyjną. Umożliwia on osobie, która straciła zdolność mówienia, komunikowanie się ze światem za pomocą myśli.

Interfejs SBCI działa bezprzewodowo: odczytuje fale mózgowe i tłumaczy je na słowa. Pacjent komponuje wiadomości, myśląc o słowach lub czynach (takich jak kliknięcia myszą), które są tłumaczone na aktywność na ekranie komputera.

Philip O'Keefe jest pierwszą osobą, której firma Synchron wszczepiła swój implant.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto