A A A

Chrome 76 nadchodzi

29 lipca 2019, 11:40
Jutro, 30 lipca, firma Google upubliczni kolejną wersję swojej przeglądarki WWW.
Chrome 76 nadchodzi

Najważniejsze zmiany w oprogramowaniu dotyczą technologii Flash oraz trybu incognito.

Nowa wersja Chrome'a (76.0) będzie domyślnie blokować materiały przygotowane w technologii Flash. We wszystkich witrynach da się włączyć Flasha tylko w trybie „Kliknij, aby odtworzyć". Ma się wówczas pojawić ostrzeżenie, że Chrome nie obsłuży Flash Playera od grudnia 2020 roku. Koncern Adobe, właściciel marki i technologii Flash, również przestanie również ją wspierać w 2021 roku.

Począwszy od 76. wydania Chrome'a odwiedzane witryny nie będą w stanie sprawdzić, czy internauta włączył tryb incognito. Wiele osób robiło tak, aby ominąć ograniczenia nakładane na przykład przez wydawców gazet: często udostępniają oni ograniczoną liczbę artykułów za darmo, a później oczekują wykupienia subskrypcji. Tryb incognito pozwalał ominąć ten problem tylko teoretycznie: wydawca nie mógł stwierdzić, ile artykułów przeczytał gość – ale za to blokował już same próby wejścia na stronę w trybie incognito. Od jutra nie da się tego zrobić.

Chrome w wersji 76 będzie informował, czy osoba odwiedzająca witrynę uaktywniła w systemie operacyjnym ciemny schemat kolorystyczny. Webmasterzy będą mogli zatem przygotować wersję portalu dostosowaną do takich upodobań internautów. Już obecnie niektóre serwisy (na przykład YouTube i Twitter) potrafią włączyć ten wariant automatycznie – ale muszą zostać poinformowane, że gość na stronie preferuje ciemne kolory.

Google przekaże internautom dodatkowe informacje na temat zainstalowanych rozszerzeń. Od wersji 76. przeglądarka ma rejestrować aktywność dodatków i informować użytkowników, jakie dane systemowe wykorzystuje rozszerzenie. Po wydaniu polecenia Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome | Więcej narzędzi | Rozszerzenia i kliknęciu przycisku Szczegóły przy wybranym dodatku pojawi się sekcja Wyświetl historię aktywności. Już teraz można włączyć tę funkcję w testowej wersji Chrome'a (Canary), uruchamiając program z opcją -enable-extension-activity-logging.

fot Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto