A A A

Cyberataki coraz groźniejsze

5 stycznia 2022, 09:00
Analitycy twierdzą, że do 2025 roku hakerzy będą w stanie bezpośrednio zagrozić zdrowiu i życiu ludzi.
Cyberataki coraz groźniejsze

Uderzą w infrastrukturę

Cyberprzestępcy doskonalą swoje umiejętności i coraz lepiej wykorzystują luki bezpieczeństwa w różnego typu systemach informatycznych. Obecnie można spotkać je dosłownie wszędzie, także w fizycznej infrastrukturze, od której poprawnego działania zależy coraz częściej zdrowie i życie ludzi.

Przykładem może być atak na instalację wodociągową w 2021 roku na Florydzie. Przestępca próbował wtedy zwiększyć w wodociągu ilość służącego do uzdatniania wody podchlorynu sodu. Gdyby mu się to udało, oznaczałoby to poważne konsekwencje zdrowotne dla tysięcy ludzi.

Według analityków z amerykańskiej firmy Gartner, do 2025 roku cyberprzestępcy rozwiną swoje zdolności do tego stopnia, że będą w stanie skutecznie zagrozić człowiekowi za pomocą zdalnych ataków na sieci i systemy IT. Gartner uważa, że aby temu zapobiegać, należy całościowo zadbać o bezpieczeństwo wszystkich składników infrastruktury ważnej dla zdrowia i życia człowieka.

Specjaliści z Gartnera mają na myśli systemy teleinformatyczne (ICT – Information and Communication Technologies), systemy kontrolujące pracę maszyn produkcyjnych i przesył mediów (OT – Operational Technology), a także funkcjonowanie urządzeń IIoT (Industrial Internet of Things).

fot. geralt – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto