A A A

Cząstki światła skutecznie ochronią nasze dane?

22 czerwca 2021, 13:00
Naukowcy zrobili kolejny krok w stronę wykorzystania światła do zwiększenia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
Cząstki światła skutecznie ochronią nasze dane?

Kryptografia kwantowa

Polowanie na dane osobowe użytkowników internetu przybiera na sile, potrzebne są więc coraz skuteczniejsze systemy szyfrowania. Z pomocą mogą przyjść... kubity przechowywane przez cząstki światła. Jak się okazuje, są one niezwykle trudne do zhakowania, aby jednak spełniały swoje funkcje, muszą być utrzymywane w bardzo niskiej temperaturze. Naukowcom z Uniwersytetu Kopenhaskiego udało się to ograniczenie pokonać.

 

Bezpieczniej i oszczędniej

Przechowywanie wrażliwych danych w fotonach (cząstkach światła) miałoby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników sieci i znacząco utrudnić pracę cyberprzestępcom. Tak zwana kryptografia kwantowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednak dotychczas związane z tym koszty blokowały możliwość wprowadzenia pomysłu na szerszą skalę. Kubity światła, aby były stabilne, muszą być przechowywane w temperaturach zbliżonych do zera bezwzględnego, czyli –270 stopni Celsjusza. To wymaga stosowania bardzo drogich schładzaczy: specjalnych lodówek, płynnego helu lub skomplikowanych systemów laserowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego pokazali jednak nowy sposób przechowywania kubitów światła, który powoduje, że utrzymują się one w temperaturze pokojowej sto razy dłużej niż przy wcześniejszych próbach. Osiągnęli to dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki chipów pamięci. Ma ona strukturę przypominającą wosk i w jej skład wchodzi parafina. Amortyzuje ona zderzenia atomów, co powoduje, że emitowane fotony lub kubity są stabilne – a to jest warunek ich wykorzystania do przechowywania i szyfrowania danych.

 

Pieśń przyszłości

Naukowcy przyznają, że choć zrobili milowy krok w rozwoju kryptografii kwantowej, to ich metoda wymaga jeszcze wiele pracy. Na razie sposób ten pozwala na produkowanie niewielu kubitów światła – jednego fotonu na sekundę. W tym czasie systemy chłodzone mogą wytworzyć miliony fotonów. Droga do sukcesu jest więc długa, ale daje nadzieję na bezpieczniejsze szyfrowanie danych w nieokreślonej jeszcze przyszłości.

Badacze opisali swoje odkrycie w czasopiśmie „Nature Communications".

fot. geralt – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto