A A A

Czy antywirusy są jeszcze potrzebne?

5 października 2015, 12:00
Instalować czy nie instalować antywirusa? To pytanie, które coraz częściej stawiają użytkownicy komputerów. Wielu specjalistów od bezpieczeństwa IT uważa, że oprogramowanie antywirusowe wciąż jest istotne.
Czy antywirusy są jeszcze potrzebne?

Dyskusja na temat zasadności stosowania antywirusów trwa już od dłuższego czasu. W mediach pojawiają się różne opinie. Niektórzy uważają, że antywirusy to przeżytek, a ich skuteczność wykrywania szkodliwych robaków nie przekracza 50 procent.

Antywirus - więcej niż baza sygnatur

Wiele osób postrzega oprogramowanie antywirusowe jedynie poprzez pryzmat bazy sygnatur, które pozwalają rozpoznać wirusy i inne złośliwe programy rozpowszechniane w sieci. Sygnatury są na bieżąco aktualizowane przez producenta. Niestety, problem polega na tym, iż wirusy mnożą się tak szybko, że producenci zaczynają nie nadążać z aktualizacjami. Przeciwnicy instalowania na komputerze antywirusów często posługują się argumentem - skoro aplikacja nie jest całkowicie zaktualizowana i tak przepuści część malwaru .

- To pewnego rodzaju nieporozumienie wynikające z braku wiedzy na temat funkcjonowania nowoczesnych aplikacji bezpieczeństwa. Zgadzam się, że antywirusy skanujące wyłącznie w oparciu o sygnatury to przeżytek. Jednak dzisiejsi producenci stosują zaawansowane technologie - heurystykę, a także usługi pozwalające na kontrolę zachowań - wyjaśnia Robert Dziemianko z G DATA.

Rozwaga zamiast oprogramowania?

Nie brakuje opinii, że oprogramowanie jest jedynie zbędnym balastem dla komputera, zaś wirusy można ominąć, rozważnie surfując po sieci. Na liście przykazań roztropnego internauty znajdują się m.in zakaz omijania stron o nieznanej treści i pobierania załączników pochodzących do nieznajomych. Należy także na bieżąco aktualizować aplikacje oraz korzystać z zaufanych źródeł podczas pobierania potrzebnych danych. Niewskazane jest też instalowanie oprogramowania Java. Tyle teoria, ale w praktyce niewielu użytkowników sieci postępuje zgodnie z powyższymi wytycznymi.

- Z podróżowaniem w sieci jest trochę jak z jazdą samochodem. Gdyby kierowcy przestrzegali przepisy drogowe, liczba wypadków zostałaby ograniczona do minimum. Z kolei internauci postępujący ostrożnie i z rozwagą nie infekowaliby komputerów. Ale to tylko teoria. Co gorsza, niektórzy właściciele zainfekowanych komputerów nie zdają sobie sprawy, że stanowią część sieci botnet wykorzystywanej do różnej maści atakowów DDoS, spamu itp. Dlatego wciąż warto stosować antywirusy, stanowiące bardzo ważne ogniwo w systemie ochrony. .. - podsumowuje Robert Dziemianko.

Niewkluczone, że antywirusy będą spełniać podobną rolę w stacjach roboczych jak poduszki powietrzne w samochodach. Nikt z nich nie rezygnuje, chociaż nie chronią przed stłuczkami parkingowymi, ale ratują życie w sytuacjach ekstremalnych.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
8 października 2015, 10:24
Lola32 napisał(a): Zawsze to jakas ochrona przed dziwnymi syfkami które wchodzą razem z pobranymi grami i innym badziewiem. Nieprawda. Standardowe antywirusy z ochroną w czasie rzeczywistym (szczególnie te na literę A) nie chronią przed czymś takim.
avatar
Lola32
7 października 2015, 17:35
Moim zdaniem warto, zwlaszcza jak do twojego laptopa mają dostęp takze inni ( np. dzieciaki). Zawsze to jakas ochrona przed dziwnymi syfkami które wchodzą razem z pobranymi grami i innym badziewiem.
avatar
~Anonim
5 października 2015, 22:10
nope345 napisał(a): przed codziennymi małymi zagrożeniami da rade Otóż nie. Codzienne małe zagrożenia, czyli obecne przy instalacji różnego oprogramowania reklamowo- szpiegowskie pułapki, nie są wykrywane przez antywirusy. Bywa też czasem tak, że samo oprogramowanie niby ochronne, jest takim właśnie farbowanym lisem. (Np. Avast)
avatar
nope345
5 października 2015, 21:18
oprogramowanie antywirusowe może nie obroni cię przed bardziej złożonymi zagrożeniami bądż atakiem hakerskimale przed codziennymi małymi zagrożeniami da rade dlatego warto jednak dalej nieco zainwestować w antywirka
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto