A A A

DNA jako nośnik danych

6 grudnia 2021, 08:00
Badacze twierdzą, że poczynili duże postępy w pracach nad przechowywaniem danych za pomocą kodu genetycznego.
DNA jako nośnik danych

Podwójna helisa

Zastosowanie naturalnego nośnika informacji do zapisywania danych pozwoliłoby na archiwizowanie dużych zbiorów danych w układach o niewielkiej powierzchni oraz objętości. Trwałość takiego medium to tysiące lat.

Naukowcy z Georgia Tech Research Institute w Atlancie (GTRI) opracowali chip, który ma stukrotnie poprawić wydajność istniejących metod zapisu danych za pomocą DNA.

„Gęstość funkcji w naszym nowym chipie jest około 100 razy większa niż w obecnych urządzeniach komercyjnych; więc gdy dodamy całą elektronikę sterującą – czyli to, co zrobimy w ciągu kolejnego roku programu badawczego – spodziewamy się 100-krotnej poprawy w stosunku do istniejącej technologii przechowywania danych DNA", powiedział Nicholas Guise z GTRI.

Technologia wykorzystywana w Atlancie polega na hodowaniu wielu unikatowych nici DNA równocześnie. Prototypowy chip z GTRI ma powierzchnię 2,5 cm kwadratowego i mieści wiele „mikrostudzienek", które pozwalają na syntezę większych ilości DNA w krótszym czasie.

Aktualny rekord przechowywania danych za pomocą DNA to 200 MB przy syntezach trwających około 24 godzin. Technologia zastosowana w GTRI pozwoli zapisywać 100 razy więcej danych w tym samym czasie.

fot. madartzgraphics – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto