A A A

Edward Snowden promuje szyfrowanie

22 października 2021, 14:00
Były pracownik CIA twierdzi, że bez szyfrowania komunikacji wiele osób może stracić życie.
Edward Snowden promuje szyfrowanie

Walczą o prawo do prywatności

Snowden dołączył do Globalnej Koalicji Szyfrowania, w ramach której organizacje pozarządowe i firmy technologiczne prowadzą kampanię mającą na celu ochronę systemów zabezpieczania kanałów komunikacji. Działacze ostrzegają, że wbudowanie tzw. tylnych drzwi (backdoorów) w systemy szyfrowania typu end-to-end, umożliwiające organom ścigania różnych państw dostęp do zabezpieczonej komunikacji, narazi nas na utratę prywatności i inwigilację.

– Widziałem na własne oczy, jak rządy mogą nadużywać władzy, aby mieć dostęp do danych osobowych niewinnych ludzi w imię bezpieczeństwa narodowego – mówi demaskator. – Osłabienie szyfrowania byłoby kolosalnym błędem, który mógłby zagrozić tysiącom istnień. Snowden od dawna jest gorącym orędownikiem zabezpieczania komunikacji – to właśnie szyfrowanie chroniło pierwsze wiadomości wysyłane przez niego do mediów.

 

Szyfrowanie niejedno ma imię

Politycy często twierdzą, że z szyfrowania korzystają gangi przestępcze i pedofile. Jednak działacze ruchu chroniącego zabezpieczanie komunikacji argumentują, że szyfrowanie jest równie często używane przez osoby protestujące przeciwko niesprawiedliwości rasowej, osoby LBTQ (w krajach, w których są karane za orientację seksualną) czy reporterów, którzy chcą chronić swoje źródła.

fot. Wikipedia: Laura Poitras/Praxis Films


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto