A A A

Eksperyment „Play a Kandinsky"

12 lutego 2021, 08:30
Google Arts & Culture proponuje „odsłuchanie" obrazu Wasilija Kandinskiego.
Eksperyment „Play a Kandinsky

Czerwony dźwięk skrzypiec

Wasilij Kandinski był rosyjskim malarzem abstrakcjonistą i teoretykiem sztuki, dotkniętym synestezją – przypadłością, która sprawia, że wrażenia odbierane za pomocą jednego zmysłu przekładają się na doznania innych zmysłów. Kandinski słyszał kolory; przykładowo, widząc barwę żółtą, słyszał dźwięk trąbki.

 

Patrz i słuchaj

Dział Arts & Culture Google'a wspólnie z muzykami Antoine Bertinem i NSDOS przygotowali interaktywną prezentację „Play a Kandinsky", który ma dać szansę doświadczyć tego samego, co rosyjski malarz. Na podstawie pism Kandinskiego powstała symulacja dźwiękowa połączona z obrazem „Yellow Red Blue" z 1925 roku. Klikając różne jego elementy można odsłuchać dźwięki, które kojarzyły się artyście z kolorem, a nawet samodzielnie przeprojektować schemat muzyczny towarzyszący barwom.


„Play a Kandinsky" jest elementem większego projektu „Sounds like Kandinsky", realizowanego wspólnie przez Google'a i paryskie Centrum Pompidou. W jego ramach powstała wirtualna ekspozycja dzieł artysty, prezentowane są osobiste archiwa Kandinskiego oraz opisywany jest system uczenia maszynowego wykorzystany w celu odgrywania kolorów.

fot. Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto