A A A

Elon Musk w Indiach. Jakie ma plany?

3 listopada 2021, 07:00
W Indiach powstał oddział firmy SpaceX. Przedsiębiorstwo będzie oferować łącza do internetu – ale nie tylko.
Elon Musk w Indiach. Jakie ma plany?

Teoretycznie miliard klientów

W Indiach zarejestrowano firmę Starlink Satellite Communications Private Limited, która jest częścią koncernu SpaceX należącego do amerykańskiego miliardera Elona Muska.

Dzięki powstaniu lokalnej filii Starlink może uzyskać w Indiach licencję na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Będą to przede wszystkim satelitarne łącza szerokopasmowe do internetu.

 

Co zamierza Elon Musk?

Sanjay Bhargava, dyrektor Starlinka w Indiach, napisał w serwisie LinkedIn: „Możemy teraz zacząć ubiegać się o licencje czy otwierać konta bankowe".

Z dokumentów złożonych przez szefów spółki wynika, że oprócz szerokopasmowego internetu firma będzie świadczyć w Indiach usługi przechowywania i przesyłania danych oraz transmisji multimediów. Zajmie się także sprzedażą telefonów satelitarnych, sprzętu do przesyłania danych, bezprzewodowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz innego oprzyrządowania sieciowego.

Dyrektor Sanjay Bhargava zamieścił na stronie LinkedIn prezentację, z której można było dowiedzieć się, że indyjski Starlink zamierza objąć zasięgiem głównie obszary wiejskie.

Po uzyskaniu zgody na działalność oddział SpaceX nieodpłatnie przekaże szkołom w Delhi i okolicach 100 zestawów do satelitarnego internetu. Następnie firma rozpocznie świadczenie usług w 12 obszarach wiejskich.

Do grudnia 2022 Starlink planuje uruchomić w Indiach 200 tys. urządzeń. Większość z nich (80 proc.) ma pracować w okręgach wiejskich. Z prezentacji dyrektora Bhargavy dowiadujemy się, że do firmy wpłynęło w ramach przedsprzedaży już ponad 5000 zamówień.

 

Starlink nie jest sam

W ostatnich latach powstało wiele przedsiębiorstw planujących zostać operatorami satelitarnych łączy do internetu. Technologia ta powstała, aby umożliwić korzystanie z sieci tam, gdzie usługi naziemne nie są świadczone lub nie mogą sprostać współczesnym potrzebom. Rywale Starlinka w Indiach to Amazon (Kuiper) i OneWeb.

fot. 12019 – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto