A A A

Facebook zmienia się w Afganistanie

25 sierpnia 2021, 10:00
Serwis społecznościowy uruchamia specjalne narzędzia kierując się opiniami aktywistów, dziennikarzy i organizacji obywatelskich.
Facebook zmienia się w Afganistanie

Problem z talibami

Nathaniel Gleicher, dyrektor ds. polityki bezpieczeństwa Facebooka poinformował, że mając na uwadze dobro użytkowników w Afganistanie firma wprowadza środki bezpieczeństwa – w tym ukrywanie list znajomych i narzędzie do szybkiego blokowania kont.

Gdy talibowie przejęli kontrolę nad afgańską stolicą, ich rzecznik – mimo zakazu wydanego przez YouTube'a i Facebooka – umieścił pięć filmów w kanale Talibanu w należącym do Google'a serwisie. Klipy, każdy o długości od dwóch do trzech minut, pokazywały przywódców gratulujących bojownikom ich zwycięstw. Po 24 godzinach materiały miał ponad pół miliona wyświetleń.

„Nadszedł czas, aby służyć narodowi i zapewnić mu pokój i bezpieczeństwo" – powiedział m.in. mułła Abdul Ghani Baradar, jeden z dowódców talibów, pokazany podczas przemawiania do wyższych urzędników w biurze w Pasztunie.

Kanał NBC News poinformował, Afgańczycy obawiający się talibów usuwali ze swoich kont społecznościowych i telefonów wszelkie zdjęcia, które mogłyby wskazywać na ich powiązania z krajami zachodnimi, byłym rządem afgańskim lub afgańskim wojskiem.

Afgańczycy będą teraz mieli dostęp do narzędzia służącego do blokowania kont na Facebooku jednym kliknięciem. „Gdy ich profil jest zablokowany, osoby, które nie są ich znajomymi, nie mogą pobierać ani udostępniać cudzego zdjęcia profilowego ani przeglądać postów na osi czasu" – wyjaśnił Gleicher . Dodał, że usunięto również możliwość przeglądania i przeszukiwania list znajomych, aby chronić ludzi przed odwetem.

Obecność talibów w mediach społecznościowych postawiła Facebooka, Twittera i YouTube'a w trudnej sytuacji. Ponieważ rządy na całym świecie wciąż zastanawiają się, czy oficjalnie uznać zwycięskie ugrupowanie za władze Afganistanu, operatorom serwisów społecznościowych niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie, czy zakazywać talibom obecności w portalach.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto