A A A

Firma ADATA kolejną ofiarą ataku ransomware

24 czerwca 2021, 07:00
Z serwerów firmy wyciekło 700 GB cennych danych.
Firma ADATA kolejną ofiarą ataku ransomware

Ostatnie ostrzeżenie?

ADATA, spółka znana głównie z produkcji pamięci RAM i dysków SSD, padła ofiarą ataku ransomware. Do zdarzenia doszło już w maju, ale przestępcy dali przedsiębiorstwu sporo czasu na zapłatę okupu. ADATA nie przekazała jednak włamywaczom żądanej kwoty, a więc autorzy włamania zdecydowali się spełnić swoje groźby i opublikować blisko 700 GB danych, związanych bezpośrednio z działalnością firmy. To jeszcze nie wszystkie informacje zdobyte przez przestępców, bo cała baza skopiowana z serwerów spółki ma zawierać aż 1,5 TB materiałów.

 

Co dalej?

Włamanie doprowadziło jakiś czas temu do tymczasowego wyłączenia usług sieciowych firmy, ale ostatecznie udało się przywrócić ich działanie dzięki kopiom zapasowym plików. Było to prawdopodobnie jednym z powodów, dla których okup nie został zapłacony. Nie wiadomo dokładnie, jakiej kwoty zażądano, ale według plotek mogło być to nawet 10 milionów dolarów.

Wygląda na to, że nie wyciekły żadne wrażliwe dane klientów. Materiały mają dotyczyć głównie zarządzania działalnością firmy. Do tego chwilę po wycieku zniknęły z sieci, ponieważ przestępcy zdecydowali się udostępnić je na platformie hostingowej MEGA, a jej właściciele błyskawicznie zareagowali na prośbę poszkodowanej firmy. Niewykluczone jednak, że materiały pojawią się wkrótce na innych platformach.

fot. ADATA


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto