A A A

Frances Haugen oskarża Facebooka

4 października 2021, 11:00
Była pracownica Facebooka ujawnia, że administratorzy platformy tolerują mowę nienawiści z chęci zysku.
Frances Haugen oskarża Facebooka

Opowieść sygnalistki

W niedzielę, 3 października, stacja CBS wyemitowała godzinny wywiad z Frances Haugen – byłą menedżer Facebooka, dzięki której wyszły na jaw wewnętrzne dokumenty platformy sieci społecznościowej. Materiały zostały opublikowane przez dziennik „The Wall Street Journal" – a wynika z nich m.in., że firma doskonale zdaje sobie sprawę z faktu negatywnego oddziaływania aplikacji takich jak Instagram na psychikę młodych ludzi oraz przymyka oczy na łamanie przez celebrytów jej własnego regulaminu.

W niedzielnym wywiadzie Haugen (która rozstała sie z Facebookiem w bieżącym roku) posunęła się dalej: stwierdziła, że społecznościowy gigant „opłaca swoje zyski naszym bezpieczeństwem". Była menedżer utrzymuje, że nie są prawdą twierdzenia szefów portalu, jakoby starali się powstrzymać mowę nienawiści i nawoływania do przemocy. Według Haugen jest wręcz przeciwnie: algorytmy stosowane od 2018 roku mają sprawić, że będzie wzrastać zaangażowanie użytkowników Facebooka; firma uznała, że najlepsze rezultaty da wzbudzanie strachu i nienawiści u osób korzystających z portalu. „Łatwiej wzbudzić w ludziach gniew niż inne emocje" – oświadczyła Haugen.

Frances Haugen będzie jutro (5 października) składać zeznania w sprawie Facebooka przed senacką komisją do spraw handlu. Parlamentarzyści zainteresowali się platformą po wrześniowych publikacjach dziennika WSJ, które określa się zbiorczo mianem „Facebook Files".

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto