A A A

Fundacja Wikimedia zablokowana przez Chiny

7 października 2021, 18:20
Władze Państwa Środka nie chcą, by przedstawiciele Wikimedii śledzili prace nad regulacjami dotyczącymi własności intelektualnej.
Fundacja Wikimedia zablokowana przez Chiny

Zarzut dezinformacji

Już po raz drugi Chiny zablokowały Fundacji Wikimedia możliwość uzyskania statusu obserwatora w obradach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization, WIPO). Organizacja ta opracowuje międzynarodowe traktaty dotyczące praw autorskich, patentów, znaków towarowych i zagadnień pokrewnych.

Ponieważ działalność WIPO ma istotny wpływ na dzielenie się „wolną wiedzą", jaką Wikipedia udostępnia milionom ludzi na świecie, jej fundacja chciała mieć statut oficjalnego obserwatora prac WIPO. Obrady i debaty WIPO obserwowane są przez przedstawicieli wielu organizacji międzynarodowych non-profit i firm prywatnych. Na akredytację Fundacji Wikimedia zgodziły się Stany Zjednoczone i inne kraje należące do WIPO, w tym m.in. Australia, Kanada, Izrael, Japonia, Wielka Brytania oraz wiele państw unijnych. Swój sprzeciw jednak wyraziły Chiny. Podobna sytuacja miała już miejsce w zeszłym roku.

Blokada nakładana przez Państwo Środka argumentowana jest tym, że Fundacja miała rozpowszechniać fałszywe informacje za pośrednictwem niezależnego, prowadzonego przez wolontariuszy oddziału Wikimedia Taiwan. Organizacja jednak zaprzecza tym zarzutom. I zapowiada, że po raz kolejny złoży wniosek o akredytację w roku 2022.

fot. geralt – Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto