A A A

Google: duże inwestycje na antypodach

16 listopada 2021, 16:40
Google w ciągu pięciu lat zainwestuje w Australii 740 milionów dolarów.
Google: duże inwestycje na antypodach

Zgoda buduje, ale nie wszyscy zadowoleni

Internetowy gigant planuje rozbudowę infrastruktury chmury, utworzenie centrum badawczego obsługiwanego przez australijskich naukowców i inżynierów oraz współpracę z agencją naukową Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO).

Informację o najnowszych planach koncern podał kilka miesięcy po groźbach o całkowitym wycofaniu się z Australii. Źródłem konfliktu było wprowadzenie przez australijskie władze regulacji zmuszających Google'a i Facebooka do płacenia lokalnym firmom medialnym za prawo do korzystania z ich treści.

Dyrektor zarządzający oddziału Google Australia, Mel Silva, na początku tego roku mówił o zablokowaniu wyszukiwarki giganta w tym kraju.

Premier Scott Morrison, który jeszcze niedawno reagował stanowczo na te zapowiedzi („Ludzie, którzy chcą pracować w Australii, są bardzo mile widziani. Ale nie ulegniemy ze względu na groźby"), nazwał obecny plan „wotum zaufania o wartości miliarda dolarów (australijskich)".

Do złagodzenia sporu przyczyniło się podpisanie przez Google'a umowy licencyjnej z większością głównych australijskich firm medialnych.

Nie wszyscy jednak są w pełni zadowoleni z osiągniętej zgody.

Ośrodek analityczny Centrum Odpowiedzialnej Technologii przy Instytucie Australijskim oświadczył, że zobowiązanie do wydatków stało się „świetnym medialnym nagłówkiem", ale „po prostu płacenie podatku od australijskich zarobków przyniosłoby Australii znacznie więcej pieniędzy".

Odniósł się w ten sposób do faktu, że Google płaci mniej niż 1% podatku od australijskich rocznych przychodów, które wynoszą około 5 miliardów dolarów.

fot. Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto