A A A

Grasz online? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć ataku cyberprzestępców

28 sierpnia 2015, 07:20
Gry online cieszą się ogromną popularnością wśród internatów, gdyż umożliwiają wspólną rywalizację pomiędzy graczami znajdującymi się w różnych miejscach na całym świecie. Ten rodzaj rozrywki wiąże się jednak z szeregiem zagrożeń, na które narażeni są gracze i ich najbliżsi. Oto kilka wskazówek, które pomogą lepiej zabezpieczyć się przed atakiem cyberprzestępców.
Grasz online? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć ataku cyberprzestępców

Przede wszystkim zwracaj szczególną uwagę na wszystkie wiadomości, w których oczekuje się od ciebie podjęcia działań, takich jak pobranie pliku, czy nawet kliknięcie w hiperłącze. Podobnie jak przy atakach typu phishing, czyli podszywania się przez cyberprzestępcę pod inną osobę lub instytucję, ktoś może próbować skłonić ciebie do zainfekowania twojego komputera. Dlatego jeśli wiadomość wydaje się dziwaczna lub zbyt nieprawdopodobna to najlepiej ją zignoruj.

Szereg gier online posiada swoją własną ekonomię, w której gracze mogą wymieniać, kupować  i sprzedawać wirtualne dobra. Takie gry stanowią dobry cel ataku dla cyberprzestępców. Uzyskanie przez nich hasła do konta gracza może spowodować trwałą utratę dostępu, a co za tym idzie stratę zainwestowanego czasu, a często i prawdziwych pieniędzy. W związku z tym zwracaj szczególną uwagę na przeprowadzane przez siebie transakcje, które uwzględniają wykorzystanie realnej gotówki. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i przykrych doświadczeń, najlepiej kupuj  i sprzedawaj zawartość tylko za pośrednictwem oficjalnych stron danej gry.

Ponadto wiele stron internetowych, np. serwisy bankowe do autoryzacji użytkownika, wykorzystują pytania, za pomocą których potwierdzana jest tożsamość logujących się osób. Dla cyberprzestępców są to bardzo przydatne dane. Aby je zdobyć mogą chcieć nawet zaprzyjaźnić się z graczem i uzyskać te informacje bezpośrednio od niego. Pamiętaj, że nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania, jakie mogą zadawać inni gracze w trakcie zabawy. Staraj się również ograniczać informacje na swój temat, jakie udostępniasz online, typu adres domowy, czy też używane hasła. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych graczy.

Cyberprzestępcy jako metody ataku wykorzystują również tworzone przez graczy modyfikacje ich ulubionych gier. Aby uniknąć infekcji, pobieraj zawartość tylko z zaufanych stron, a jeżeli dodatek wymaga wyłączenia antywirusa lub zapory sieciowej, najbezpieczniej jest zrezygnować z jego instalacji.

Dodatkowo pamiętaj, by zawsze używać mocnych haseł do komputera i do kont w grach online, aktualizować na bieżąco system operacyjny oraz wykorzystywane programy, pobierać gry tylko  z oficjalnych stron, a także zawsze mieć uruchomiony program antywirusowy. Pamiętaj także, by takie same środki ostrożności stosować w przypadku telefonu komórkowego. Cyberprzestępcy coraz częściej za cel ataku wybierają właśnie urządzenia mobilne.

Zdjęcie pochodzi z gry Watch Dogs produkcji Ubisoft

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
31 sierpnia 2015, 08:57
Skoro to opracowanie wiadomości prasowej, to warto by było dać do niej link - https://www.securingthehuman.org/newsletters/ouch/issues/OUCH-201503_po.pdf .
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto