A A A

Grzywna dla Ubera za brak współpracy w zwalczaniu przemocy

7 grudnia 2021, 08:00
Uber zapłaci kilkumilionową karę za odmowę przekazania informacji o napaściach na tle seksualnym.
Grzywna dla Ubera za brak współpracy w zwalczaniu przemocy

Niebezpieczne przejazdy

W 2019 roku kalifornijska Komisja ds. Użyteczności Publicznej (CPUC) zażądała od Ubera podania informacji o napaściach i nękaniu seksualnym związanym ze świadczeniem przez tę firmę usług przewozowych. Uber jednak odmówił przekazywania danych, uzasadniając to ochroną prywatności ofiar.

Za odmowę przestrzegania przepisów w 2020 roku na Ubera nałożono grzywnę w wysokości 59 mln dolarów; kilka dni temu suma została na skutek ugody zmniejszona do 9 mln. Kwota będzie przeznaczona na finansowanie działań na rzecz bezpieczeństwa klientów firm przewozowych.

Spór między Uberem a CPUC i organizacją Rape Abuse and Incest National Network (RAINN) trwał prawie dwa lata i dotyczył kwestii, czy firma transportowa powinna przekazywać instytucjom rejestry incydentów z udziałem jej kierowców.

Według Ubera publikowanie tych danych mogłoby narazić ofiary na traumatyczne przeżycia i zniechęcać je do zgłaszania takich zdarzeń. CPUC żądała szczegółowych danych łącznie z nazwiskami świadków i ofiar. W to, że CPUC może dostatecznie zabezpieczyć te informacje, wątpiła również organizacja RAINN.

CPUC odpowiadała, że obejmie poufne dane należytą ochroną, a odmowę Ubera potraktowała jako unikanie wymaganego nadzoru.

Z 9 mln dolarów zasądzonej grzywny, 5 mln zostanie przeznaczone na pomoc ofiarom przemocy, w tym seksualnej ze szczególnym uwzględnieniem klientów firm transportowych. Pozostałe 4 mln dolarów przeznaczy się na walkę z przemocą w sektorze przewozów pasażerskich.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto