A A A

Hakerzy podszywają się pod Apple'a i Netfliksa

15 kwietnia 2020, 15:15
Oszuści tworzący fałszywe strony w internecie korzystają z prestiżu znanych marek.
Hakerzy podszywają się pod Apple'a i Netfliksa

Nie słabnie intensywność ataków phishingowych.

Jak podaje firma Check Point, Apple i Netflix to przedsiębiorstwa, pod które najczęściej podszywają się hakerzy, podsuwając nam fałszywe strony internetowe. Wybierają budzące zaufanie, popularne marki, które zachęcą użytkownika do wejścia na spreparowaną stronę.

 

Apple coraz popularniejsze

W badaniu przeprowadzonym przez Check Point przeanalizowano pierwszy kwartał 2020 r. W tym czasie przypadki podszywania się pod Apple'a były o 8% częstsze względem poprzedniego kwartału. Coraz częściej zdarzają się też strony udające Netfliksa (9% wszystkich przypadków) oraz Yahoo! (6%).

Pod uwagę brane są różne typy ataków – zarówno te skłaniające użytkownika do odbierania SMS-ów premium, jak i mające na celu kradzież danych.

 

Na to trzeba uważać

Na liście marek często wykorzystywanych przez włamywaczy znalazły się również WhatsApp, Paypal, Chase (bank z USA), Facebook, Microsoft, eBay oraz Amazon. Eksperci zauważają też, że przestępcy coraz chętniej do wzbudzenia zaufania wykorzystują fakt, że firmy te angażują się w akcje związane z koronawirusem.

– W najbliższych miesiącach phishing może stanowić coraz większe zagrożenie, zwłaszcza że przestępcy wciąż żerują na obawach i potrzebach ludzi korzystających z podstawowych usług – tłumaczy Maya Horowitz, dyrektor ds. wywiadu i badań w Check Point. – Jak zawsze radzimy użytkownikom przede wszystkim zachować ostrożność.

Netflix i Apple budzą największe zaufanie. Korzystają z tego przestępcy

Stała liczba

Badanie wskazuje jednak, że trwający stan izolacji nie przyczynił się do ogólnego wzrostu liczby ataków phishingowych. Ilość fałszywych e-maili i linków utrzymuje się na podobnym poziomie, z tym że coraz więcej związanych jest z obecną sytuacją na świecie.

Hakerzy modyfikują więc metody działania, ale nie zwiększają intensywności.

fot. Needpix (główne), Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto