A A A

Hakerzy przejmują Amazon!

23 stycznia 2017, 12:00
Klienci największego na świecie sklepu internetowego Amazon masowo padają ofiarami przestępstwa: nieświadomie przelewają pieniądze na konta oszustów i nie ma podstaw do wypłacenia im odszkodowania.
Hakerzy przejmują Amazon!

Oszuści przejmują kontrolę nad prawdziwymi kontami sprzedawców lub podszywają się pod nich zakładając fikcyjne konta. Luana Pascu z firmy Bitdefender pisząca artykuły o bezpieczeństwie w sieci w swoim artykule wyjaśnia: „dzięki tej formie phishingu nie wzbudzają żadnych podejrzeń i bez problemu przekonują użytkowników do zakupu drogich przedmiotów za wyjątkowo niską cenę".

Produkty takie jak np. 55 calowe telewizory LG OLED były wystawione na sprzedaż za połowę ceny z dopiskiem jako „używane w stanie nienaruszonym" lub „używane w idealnym stanie". Gdy klient składa zamówienie pojawia się komunikat o błędzie i prośba by zapłacić za zakupy poza systemem Amazon. Użytkownik nie otrzymuje zamówionego towaru, a sklep nie zapewnia zwrotu pieniędzy, ponieważ płatność została wykonana poza ich systemem.

„Płatność za pomocą strony amazon.co.uk. jest jedyną autoryzowaną oraz uznaną formą płatności za przedmioty wystawiane przez sprzedawców. Każdy klient, który składa zamówienie na naszej stronie, jest objęty kompletną gwarancją, jednak przedmioty zakupione poza systemem amazon.co.uk. nie kwalifikują się do ochrony i zwrotu pieniędzy"- oznajmia Amazon.

W celu ustalenia dokładnych metod działania hakerów, badacz z firmy Comparitech udawał zainteresowanego nabywcę. W wyniku korespondencji e-mailowej okazało się, że oszuści wysyłają wiadomość, iż problem został rozwiązany, na potwierdzenie dołączają w załączniku fakturę, która imituje szablon tej oryginalnej. Następnie nabywca jest proszony o wykonanie przelewu na prywatne konto bankowe.

Amazon ma świadomość istnienia fałszywych kont dostawców i dokonuje wszelkich starań, by skala przestępstwa była jak najmniejsza. Firma jednak uczciwie przyznaje, iż nie jest stanie w pełni zablokować wszystkich fikcyjnych kont, ponieważ na miejscu starych, natychmiast pojawiają się nowe.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto