A A A

Hitachi zwiększa możliwości dysków twardych

4 sierpnia 2008, 11:46
Hitachi zwiększa możliwości dysków twardych

Japoński koncern zademonstrował technologię umożliwiającą zapisanie na powierzchni jednego cala kwadratowego 610 gigabitów danych. Taki wynik jest znacznie lepszy niż potencjał tkwiący w najpopularniejszej obecnie technologii prostopadłego zapisu danych (perpendicular recording technology).

Aktualnie najpojemniejszym, standardowym, trzyipółcalowym dyskiem twardym do komputerów PC jest półtoraterabajtowy gigant firmy Seagate. Rozwiązanie zaprezentowane przez specjalistów z Hitachi na singapurskiej konferencji TMRC (The Magnetic Recording Conference) potencjalnie pozwoli zwiększyć pojemność dzisiejszych dysków 2,5-krotnie. Oznaczałoby to, że po wdrożeniu nowej technologii do produkcji masowej na rynku pojawią się dyski o pojemności niemal 4 TB.

Zgodnie ze słowami Hiroaki Odawary, dyrektora naukowego pracującego w Storage Technology Research Center, Central Research Laboratory, Hitachi, Ltd., wieloletnie doświadczenie zaowocowało zbudowaniem nowego typu głowicy tunelo-magnetorezystywnej (TMR – Tunelling Magneto-Resistive) oraz nośnika pozwalającego zawęzić szerokość pomiędzy ścieżkami (ang. track pitch) do 65 nanometrów, co przekłada się na zwiększenie gęstości zapisu do 610 Gbitów na cal kwadratowy.

W celu uniknięcia wpływu pola magnetycznego z sąsiednich ścieżek na informację przechowywaną na danej ścieżce, Hitachi opracowało technologię WAS (Wrap-Around Shield), dzięki której przechowywana magnetycznie informacja w każdej ścieżce jest chroniona przed interferencjami przez dodatkową magnetyczną osłonę.

Uzupełnieniem zaprezentowanych technologii, mających znacząco zwiększyć pojemność dysków twardych, jest nowa metoda przetwarzania sygnału zapisującego dane na dysku, tzw. iteratywne dekodowanie (ang. iterative decoding). Pomijając skomplikowane szczegóły techniczne, najważniejsze w tej metodzie jest to, że likwiduje konieczność dodawania do zapisywanych danych tzw. kodu korekcji błędów Reeda-Solomona (ang. Reed-Solomon error correction code). W dzisiejszych dyskach jest on zapisywany w miejscu na dane użytkownika, pochłaniając ok. 4% dostępnej przestrzeni. Dzięki iteracyjnemu dekodowaniu użytkownicy dysków zyskają dodatkowo owe 4% pojemności na własne pliki, co biorąc pod uwagę spodziewane, gigantyczne pojemności dysków nie jest małą wartością.

Źródło: CDRinfo


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto