A A A

IBM zamawia system operacyjny

25 listopada 2021, 09:00
6 listopada 1980 r. Microsoft podpisał z koncernem IBM umowę na dostarczenie systemu operacyjnego dla komputerów z rodziny IBM PC.
IBM zamawia system operacyjny

Dlaczego taki moloch jak IBM zwrócił się z propozycją akurat do Microsoftu – czyli w owym czasie stosunkowo młodej i niezbyt dużej oraz mało doświadczonej firmy – tego w sumie nie wiadomo. Plotki mówią, że to efekt „wpływu" jaki wywarła na na ludzi z zarządu IBM-a matka Billa Gatesa. Ten bowiem pochodzi z bogatej, rzec można „arystokratycznej" rodziny.

Fakt jest faktem – Microsoft dostał to zlecenie... i zrealizował je. W sierpniu 1981 roku oficjalnie zaprezentowano system operacyjny MS-DOS. Tyle, że MS-DOS tak naprawdę tylko poprawioną i rozbudowaną wersją programu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System) - systemu operacyjnego napisanego przez Tima Patersona z firmy Seattle Computer, znanego też jako 86-DOS. Microsoft odkupił prawa do niego za 75 tysięcy dolarów. Kolejne wersje MS-DOS-a pojawiały się aż do czasu debiutu systemu Windows 95. Jego ostatnia samodzielna wersja nosi numer 6.22. Wyższe wersje MS-DOS-a były już tylko integralną częścią systemów operacyjnych Windows 9x.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto