A A A

Intel Centrino 2

15 lipca 2008, 14:40
Intel Centrino 2

Jak podkreśla Intel, na nową platformę mobilną Centrino 2, która ma dziś premierę, składa się energooszczędny Procesor Core 2 Duo, nowy chipset z serii 4 oraz moduł do komunikacji bezprzewodowej. Tylko laptop mający przynajmniej te trzy elementy może otrzymać znaczek "Centrino 2 inside".

Procesory, które zaoferuje koncern, należą do 45-nanometrowych układów z rodziny Core 2 Duo podzielonych na linię P – 3 MB cache L2, i droższą linię T – 6 MB cache L2. CPU mają szybką magistralę FSB (do 1066 MHz), wyższą częstotliwość taktowania i obsługują pamięci DDR2 (800 MHz) oraz pamięci DDR3 (do 1066 MHz). Charakteryzuje je TDP na poziomie 35 oraz 25 W. Procesory są szybsze niż dotychczas montowane w notebookach, bo jak tłumaczy Intel, wydajniejszy układ potrzebuje mniej czasu na obliczenia, podczas których zużywa dużo mocy. Innym rozwiązaniem oszczędzającym energię jest technologia Deep Power Down, która pozwala na wyłączenie jednego lub obu rdzeni procesora, gdy komputer jest bezczynny. Wyłączona może być także pamięć drugiego stopnia.


Centrino 2 to także nowy chipsety z serii 4. Są to modele GM45, GM47 - różnią się szybkością zastosowanego zintegrowanego układu graficznego - oraz model PM45 bez zintegrowanej grafiki. Podobnie jak w procesorach także w chipsecie zwiększono obsługiwane taktowania magistrali FSB do 1066MHz i wprowadzono kompatybilność z pamięciami DDR3. Ta ostatnia nowość - jak szacuje Intel - ograniczy zużycie mocy przez RAM o około jedną czwartą.

Wspomniane już zintegrowane układy graficzne reprezentowane są przez dwie konstrukcje: GMA 4500 z taktowaniem 533 MHz i GMA 4700 z taktowaniem 640 MHz (chipset PM45 nie posiada zintegrowanej grafiki i współpracuje z zewnętrzną kartą graficzną.). Obydwie konstrukcje wspierają obsługę DirectX 10 oraz sprzętowe odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości. Sygnał HD może być wysłany do zewnętrznego wyświetlacza, m.in. przez cyfrowy port HDMI.

Ostatnia nowość Centrino 2, polskich użytkowników z pewnością zainteresuje najmniej. Jest nią zintegrowanie z modułem WiFi innej technologii bezprzewodowej - WiMAX.

Rozwiązanie, które zapewnia nieporównywalne większe niż WiFi zasięg i prędkość przesyłania danych, w Polsce praktycznie jest nieobecne. Podobnie sytuacja kształtuje się innych krajach europejskich. Na szczęście Intel zapowiedział możliwość zakupu notebooka z samym interfejsem WiFi.

Źródło: Intel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto