A A A

Intel naraził się chińskim władzom

24 grudnia 2021, 10:00
W corocznym „liście do dostawców” gigant poinformował, że nie korzysta z siły roboczej i nie pozyskuje towarów ani usług z regionu Xinjiang.
Intel naraził się chińskim władzom

Niezadowolenie i wezwania do bojkotu

USA oskarżają Chiny o łamanie praw człowieka w prowincji Xinjiang, zamieszkanej głównie przez muzułmańskich Ujgurów.

List Intela, zamieszczony na stronie internetowej firmy w kilku językach, wywołał w Chinach krytykę ze strony mediów państwowych, nazywających sugestie koncernu „absurdalnymi". Rządowe agencje wypominają, że firma 26% przychodów uzyskuje w ChRL, więc „gryzie rękę, która ją karmi".

Pojawiają się głosy żądające ukarania producenta chipów: „Musimy sprawić, że obrażanie Chin przez firmy będzie coraz droższe, aby ich straty przeważyły zyski" – napisała gazeta „The Global Times", organ chińskiej partii komunistycznej.

Użytkownicy mediów społecznościowych wzywają do bojkotu produktów wytwarzanych przez giganta.
Intel, który zatrudnia w Chinach ponad 10 tysięcy pracowników, zapewnia że jego list ma związek ze zgodnością z prawem amerykańskim, a nie jest wymierzony w chiński rząd.

W oświadczeniu opublikowanym na swoich kontach WeChat i Weibo napisano: „Przepraszamy za kłopoty naszych szanowanych chińskich klientów, partnerów i opinię publiczną. Intel dąży do stania się zaufanym partnerem technologicznym i przyspieszenia wspólnego rozwoju z Chinami".

Wielu użytkowników Weibo wyśmiało przeprosiny Intela jako próbę ochrony sprzedaży, a hasztag „Czy przeprosiny Intela są szczere?" zyskał dużą popularność.

fot. Intel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto