A A A

Internet Archive powiększa kolekcję gier

16 października 2019, 08:50
Sieciowy katalog DOS-owych gier wzbogacił się o ponad 2000 tytułów.
Internet Archive powiększa kolekcję gier

Biblioteka starych gier w serwisie Internet Archive powiększyła się o 2500 programów napisanych z myślą o systemie MS-DOS. Wszystkie je da się uruchomić z poziomu przeglądarki WWW.

Gry DOS-owe potrafiły sprawiać kłopoty nawet w czasach, gdy ten właśnie system królował na komputerach osobistych. Uruchomienie niektórych programów wymagało często żonglowania plikami config.sys i autoexec.bat w celu skonfigurowania środowiska specjalnie na potrzeby konkretnej gry. Sprawę komplikował fakt, że stosowano wówczas dwa różne mechanizmy zarządzania pamięcią operacyjną w zakresie powyżej 1 MB.

Sytuacja pogorszyła się wraz z nastaniem ery Windows 95/98. Część DOS-owych programów nie dawała się w ogóle uruchomić; dotyczyło to zwłaszcza gier. Z pomocą przyszedł w 2002 roku emulator DOSBox – program ten symuluje środowisko MS-DOS.

Gry dostępne w serwisie Internet Achive są uruchamiane właśnie z wykorzystaniem DOSBoksa. Na liście ostatnio dodanych tytułów znalazły się między innymi: Microsoft Flight Simulator,  Incredible Machine 2, Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant, SimCity 2000 i Alone in the Dark. Pojawił się także polski akcent – wzorowana na serii Warcraft strategia czasu rzeczywistego Polanie z 1996 roku.

Osoby, którym zależy na własnych kopiach gier, powinny odwiedzić serwis GOG.com – można w nim znaleźć starsze oprogramowania sprzedawane w cenach od kilkunastu do stu kilkudziesięciu złotych i skonfigurowane do uruchomienia we współczesnych wersjach Windows.

fot. Internet Archive


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto