A A A

Internet Explorer 9 - wydajna przeglądarka?

22 listopada 2010, 09:48
Internet Explorer 9 - wydajna przeglądarka?

Microsoft opublikował siódmą odsłonę Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 9, która cechuje się znacznym wzrostem wydajności.

Wraz z wersją IE9 Microsoft skupił się na wydajności w rzeczywistych zastosowaniach. Choć JavaScript to tylko jeden z kilku podsystemów przeglądarki, ale to na nim koncentruje się uwaga ludzi, gdy chodzi o wydajność. Tymczasem wydajność obejmuje też inne aspekty: na ile skutecznie przeglądarka chroni użytkownika przed powolnymi dodatkami lub niesprawnymi stronami internetowymi, które powodują błędy? Możliwość przypięcia strony internetowej do paska zadań w Windows pozwala przejść bezpośrednio do danej witryny, bez wcześniejszego uruchamiania przeglądarki i nawigowania do wybranego adresu. Wykorzystanie całego komputera, sięgnięcie po wyspecjalizowane układy graficzne i wiele rdzeni procesora, jakimi zwykle dysponują nowoczesne komputery PC, pozwala uzyskać olbrzymi wzrost wydajności.

Prawdziwe strony internetowe używają JavaScriptu, aby reagować na działania użytkownika, manipulować łańcuchami znaków, przesuwać obiekty na ekranie i wykonywać wiele innych operacji. Sprawdzając typowe wzorce, w IE9 wprowadzono korekty do działania mechanizmu obsługi skryptów. Strona www.ietestdrive.com oferuje próbki, które zaprojektowano tak, aby pokazywały rzeczywiste wzorce użycia, a nie mikro-benchmarki.

Uruchomienie tych stron w innych przeglądarkach, takich jak niedawna Beta 7 Firefoksa 4 lub najnowsza wersja Google Chrome, pokazuje uderzające różnice i demonstruje, na czym polega projektowanie pod kątem całościowej wydajności, w przeciwieństwie do wydajności konkretnego podsystemu.

Jednym z najczęściej cytowanych mikro-benchmarków do porównywania wydajności JavaScriptu jest WebKit SunSpider. Od pierwszego opublikowania wyników dla nowego silnika JS w IE9 (Chakra), osiągi IE9 poprawiły się o 310%. WebKit SunSpider pokazuje, że IE9 jest obecnie najszybszą przeglądarką pod względem obsługi JavaScriptu ze wszystkich dostępnych na rynku. Daje się też zauważyć, że różnice między przeglądarkami w tym mikro-benchmarku sprowadzają się obecnie do tysięcznych sekundy w testach, które powtarzają operacje wiele razy, aby wykazać jakiekolwiek różnice.

Najnowsza wersja Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 9 jest dostępna do pobrania pod adresem http://windows.microsoft.com/ie9


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto