A A A

Internet pochłania mniej energii niż przypuszczano

27 czerwca 2021, 18:30
Takie wnioski przedstawili w raporcie dwaj amerykańscy naukowcy.
Internet pochłania mniej energii niż przypuszczano

Nie taki diabeł straszny?

Z powodu coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych zagadnienia związane z pochłanianiem energii przez nowe urządzenia stają się coraz bardziej istotne. Dwaj amerykańscy naukowcy specjalizujący się w tematyce technologii, energetyki i środowiska postanowili sprawdzić, na ile niebezpieczne dla otoczenia jest zużycie energii przez internetowe bazy danych i serwerownie.

Jonathan Koomey, niezależny analityk, i Eric Masanet, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, doszli do zaskakujących wniosków: internet może być mniejszym zagrożeniem dla środowiska niż uważano. Ich raport – oparty na statystykach energetycznych i wykorzystujący dane firmy Telefónica – wskazuje, że w 2020 r. nastąpił wzrost ilości transmitowanych w internecie danych o 45%; jednocześnie nie odnotowano wzrostu zużycia energii. Dane firmy Cogent mówią o przepływie danych większym o 38% i towarzyszącym mu... zmniejszeniu zużycia energii o 21%.

 

Obalanie mitów

Jonathan Koomey uważa, że choć z roku na rok korzystamy z coraz większej liczby nowych technologii, stają się one zarazem znacznie bardziej wydajne i energooszczędne. Raport krytykuje również postrzeganie całego sektora technologicznego przez pryzmat największych firm, takich jak Amazon czy Apple. Naukowcy piszą, że giganci między rokiem 2010 a 2018 zwiększyli co prawda zużycie energii o 500%, lecz całkowity wzrost zapotrzebowania na nią, wynikający z rozwoju technologicznego, wyniósł w tym czasie... mniej niż 10%.

 

Niebezpieczne bitcoiny

Autorzy raportu wnioskują, że ocenę niebezpieczeństwa energetycznego wynikającego z pracy serwerowni należy wspierać twardymi danymi, a nie intuicją. Wskazują jednak na jedno z ewidentnych zagrożeń, któremu należy uważnie się przyglądać – bitcoina. Według naukowców z Cambridge, prace z nim związane pochłaniają 0,4% światowej produkcji energii. Zdaniem ekspertów odsetek ten jest niebezpiecznie wysoki i powinien wzbudzić zaniepokojenie społeczeństw oraz specjalistów.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto