A A A

Jak dzieci korzystają z internetu?

4 listopada 2010, 10:01
Jak dzieci korzystają z internetu?

Zakończył się drugi etap europejskiego projektu badawczego EU Kids Online. Uczestniczyło w nim 25 krajów. Jego celem jest dostarczenie rzetelnych danych dotyczących doświadczeń i zwyczajów dzieci oraz ich rodziców w zakresie ryzykownego i bezpiecznego korzystania z internetu.

Coraz młodsze dzieci korzystają z internetu. Średni wiek w Polsce to 9 lat, 7 lat w Szwecji, 8 lat w kilku innych krajach północnej Europy i Wielkiej Brytanii. Co ósme dziecko w Polsce doznało przykrości korzystając z internetu. Zagrożeń jest dużo, ale większość dzieci, które ich doświadczają, umie sobie z nimi emocjonalnie poradzić. Niepokój budzi niska świadomość rodziców – alarmują naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Co piąte dziecko w wieku 11-16 lat miało w internecie kontakt z treściami, które mogą szkodzić jego kształtującemu się systemowi wartości (nienawiść, samobójstwo, samouszkodzenia, anoreksja, narkotyki). Prawie co siódme dziecko otrzymało wiadomości o podtekście seksualnym. Badanie wykazało, że najbardziej przykrym spośród negatywnych internetowych doświadczeń jest bycie nękanym przez innych. Z drugiej strony jest to problem, który w małym stopniu dotyczy dzieci w internecie, bo napotyka na niego tylko 5% dzieci. Natomiast znacznie częściej występują inne zagrożenia. W polskim badaniu aż 41% dzieci podało, że podczas korzystania z internetu miały takie negatywne doświadczenia, jak: zetknięcie się z pornografią albo z innymi potencjalnie szkodliwymi dla ich rozwoju materiałami zamieszczanymi w sieci przez użytkowników internetu oraz odebranie wiadomości napastliwych czy z podtekstem seksualnym. Mimo to większość z tych dzieci nie doznało z tego powodu przykrości czy przykrych emocji. Spośród dzieci, które doznały zagrożeń internetowych związanych z zawartością o treści seksualnej tylko część (22%) podaje, że przeżyło z tego powodu przykrość, niepokój lub poczucie winy.

Rodzice dzieci, które miały negatywne doświadczenia w internecie, bardzo często nie są świadomi zagrożeń, które ich dzieci napotykają (większość rodziców dzieci napastowanych w internecie nie zdaje sobie z tego sprawy). – Jednym z powodów jest znaczna prywatność komunikacji internetowej dzieci. Ponad 60% badanych korzysta z internetu w swoim pokoju, a ok. 40% przez telefon komórkowy – tłumaczy dr Kirwil.

Z zebranych danych wynika, że najmłodszym dzieciom jest najtrudniej poradzić sobie z kłopotliwymi i zagrażającymi treściami w sieci internetowej. Wprawdzie dzieci w wieku 11-16 lat opanowały wiele umiejętności potrzebnych do bezpiecznego korzystania z internetu (np. ustawianie prywatności, blokowanie niechcianych kontaktów), wciąż słabiej radzą sobie z blokowaniem niechcianych wiadomości.

Wywiady przeprowadzono wiosną i latem 2010 r. na losowo dobranej próbie ponad 23 tys. dzieci w wieku od 9 do 16 lat korzystających z internetu oraz z jednym z rodziców każdego badanego dziecka. Polski zespół badaczy przeprowadził wywiady z grupą ponad 1000 dzieci i jednym z ich rodziców. Badania EU Kids Online zostały zrealizowane przez London School of Economics and Political Science (LSE). Za polskie badania odpowiada zespół badaczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie pod kierunkiem dr Lucyny Kirwil z Katedry Psychologii Społecznej. Projekt został sfinansowany przez Program UE Safer internet.

Raporty z badań europejskich i polskich dostępne są na stronie: www.eukidsonline.swps.pl. Raport pt. „Risks and safety on the internet” można pobrać ze strony internetowej www.eukidsonline.net.

Foto: stock.xchng / tucosandra


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto