A A A

Japońscy naukowcy stracili dużą ilość danych

5 stycznia 2022, 07:00
W wyniku błędu oprogramowania naukowcy z Kioto utracili dane badawcze.
Japońscy naukowcy stracili dużą ilość danych

Nieudana kopia

Na uniwersytecie w Kioto utracono 77 TB danych będących efektem pracy superkomputera Hewlett-Packard. Zdarzenie było skutkiem błędu systemu tworzenia kopii zapasowych.

Incydent miał miejsce między 14 a 16 grudnia 2021 roku i spowodował usunięcie 34 mln plików z 14 grup badawczych. Uniwersytet poinformował, że z 4 grup nie uda się odzyskać danych.

Superkomputer w Kioto wykonuje obliczenia naukowe z wielu dziedzin, w tym chemii, biologii, farmakologii, immunologii i fizyki. Cena wynajęcia maszyny to kilkaset dolarów za godzinę.

Po grudniowym zdarzeniu naukowcy wyłączyli system kopii zapasowych, który zostanie w styczniu 2022 zbudowany od zera. Będzie działał w dwóch trybach: tworzenia kopii przyrostowych, czyli „dopisywania" nowych i zmienionych danych do już istniejących oraz równoległego kopiowania wszystkich plików z twardego dysku.

fot. 12019 – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto