A A A

Już 500 tys. osób zawodowo "farmuje golda"

22 sierpnia 2008, 15:50
Już 500 tys. osób zawodowo "farmuje golda"

Badacze z Manchester University ustalili, że około pól miliona osób na całym świecie trudni się zawodowym pozyskiwaniem wirtualnego złota w grach MMO. 80 proc. uprawiający tzw. gold-farming to mieszkańcy Chin. Za pracę w wirtualnym świecie otrzymują miesięcznie około 318 zł pensji. Dla większości z nich jest to jedyne zajęcie, bo dzień pracy w tych chińskich fabrykach wirtualnego złota trwa 12 godzin. Obroty rynku, który generują, sięgają ponad miliard złotych.

Co ciekawe, w świecie gold-farmignu panuje pewna hierarchia, np. Wietnamczycy sprzedają wirtualne złoto Chińczykom, a ci oferują swoje złoto na rynkach zachodnich. Oprócz sprzedaży wirtualnego złota w internetowych sklepach oraz na aukcjach firmy zarabiające na grach MMO oferują także tzw. "power levelling" – szybkie zwiększanie poziomu doświadczenia wirtualnej postaci klienta.

Większość producentów gier MMO traktuje handlowanie złotem lub wirtualnymi przedmiotami (a także zjawiska takie jak power-levelling oraz używanie botów) jako złamanie umowy licencyjnej. Graczom przyłapanym na procederze na stałe blokowane są konta w grach.

Źródło: BBC


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto