A A A

Już całkiem oficjalnie: Windows 11

24 czerwca 2021, 19:00
Microsoft potwierdza podejrzenia dotyczące nazwy nowego systemu i pokazuje jego najważniejsze cechy
Już całkiem oficjalnie: Windows 11

Czas na zmiany

Zapowiadana od trzech tygodni konferencja Microsoftu rozpoczęła się o godzinie 11.00 czasu wschodniego, czyli o 11.00 czasu polskiego.

Panos Panay, dyrektor wykonawczy, odpowiedzialny m.in. za produkty z rodziny Windows i Surface, oficjalnie potwierdził: nowy OS będzie nosił nazwę Windows 11.

Koncern postawił na uproszczenie menu użytkownika; przy okazji okazało się, że zrzuty ekranowe, które wyciekły wcześniej, pokazywały rzeczywisty wygląd nowego systemu. Microsoft postawił na uproszczenie menu Start (znikną m.in. animowane kafelki), a ikony na pasku zadań są umieszczone pośrodku.

Sam interfejs zaprojektowano tak, aby z z nowego OS-u dało się wygodnie korzystać na urządzeniach dotykowych. Tekst będzie można wprowadzać zarówno korzystając z klawiatury ekranowej, jak i dyktując go urządzeniu (na razie nie wiadomo jednak, czy funkcje głosowe będą dostępne w edycjach Windowsa innych niż angielska).

System, jak twierdzi Panay, wystartuje znacznie szybciej niż „dziesiątka". Ulepszony zostanie ponadto mechanizm aktualizacji: dostarczane łaty mają być nawet o 40% mniejsze niż dotychczas, a sam proces ich instalacji będzie mniej obciążać maszynę niż w Windowsie 10. Przełoży się to na stale płynne działanie OS-u.

Integralną częścią „jedenastki" stanie się Microsoft Teams. Do systemu wracają widżety, porzucone wraz z Windowsem Vistą. Będą one umieszczone w osobnym, zaprojektowanym specjalnie dla nich panelu.

Całkowicie przebudowano sklep z aplikacjami – jego interfejs właściwie w niczym nie przypomina już tego, który znamy obecnie.

Co interesujące, w Windowsie 11 da się uruchamiać również aplikacje Androida – tak, jakby były one programami napisanymi z myślą o windowsowych desktopach. W czasie prezentacji posłużono się apką TikToka. Krótko mówiąc, w systemie nie będzie trzeba korzystać z narzędzi takich jak BlueStacks. Skąd mają pochodzić same programy? Otóż dostarczy je App Store prowadzony przez Amazona.

Data premiery systemu nie została ujawniona. Jego testy z udziałem insiderów rozpoczną się od przyszłego tygodnia.

fot. Microsoft

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto