A A A

Kaspersky opatentował technologię przewidywania epidemii

2 lipca 2010, 10:47
Kaspersky opatentował technologię przewidywania epidemii

Kaspersky Lab opatentował w Stanach Zjednoczonych przełomową technologię, która pozwala dokładnie przewidzieć skalę epidemii szkodliwego oprogramowania oraz zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.

W dzisiejszych czasach złośliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie. W jednej chwili epidemia może objąć cały Internet, a wraz z nim miliony komputerów na całym świecie. Może to spowodować olbrzymie zniszczenia infrastruktury informatycznej, powodując zastój w przekazywaniu informacji oraz pozostawiając systemy narażone na wyciek danych, co z kolei otwiera drogę do oszustw na masową skalę. Wykrywanie szkodliwego oprogramowania na poszczególnych zainfekowanych komputerach nie przynosi zadowalających rezultatów, gdy trwa epidemia. Potrzebna jest skuteczna metoda oceniająca potencjalną skalę oraz kierunek epidemii, czyli system wczesnego ostrzegania – wszystko to zapewnia najnowsza technologia opracowana przez Jurija Maszewskiego, Jurija Namiestnikowa, Nikołaja Deniszczenkę oraz Pawła Zeleńskiego z Kaspersky Lab.

Technologia działa w oparciu o analizę danych statystycznych dotyczących zagrożeń napływających z globalnej sieci monitorującej bezpieczeństwo. Sieć monitoruje pobieranie szkodliwego oprogramowania, ataki hakerów oraz inne podobne incydenty związane z bezpieczeństwem, rejestrując ich czas pojawienia się, źródło, położenie geograficzne itp. Wybuch epidemii może więc zostać zidentyfikowany za pomocą liczby incydentów występujących w określonym czasie w jednym lub wielu rejonach. Metoda ta znacznie ułatwia zlokalizowanie źródła epidemii oraz pozwala przewidzieć schemat jej dalszego rozprzestrzeniania się. --- Dzięki temu, zagrożone epidemią kraje mogą podjąć środki ochronne, co znacznie zmniejszy prędkość rozprzestrzeniania się epidemii oraz zapewni skuteczne ograniczenie szkód. Monitorowanie, wykrywanie oraz analiza danych odbywają się w czasie rzeczywistym, co zwiększa skuteczność opatentowanej metody w zwalczaniu gwałtownie rozprzestrzeniających się epidemii szkodliwego oprogramowania.

Nowy system ma wiele zalet w stosunku do innych podobnych rozwiązań. Nasza technologia zawiera podsystem wykrywający źródło zagrożenia, moduł generujący środki ochronne oraz podsystem symulujący rozprzestrzenianie się epidemii” mówi Nadia Kaszczenko, główny doradca ds. własności intelektualnej w Kaspersky Lab.

Obecnie Kaspersky Lab posiada ponad 50 aplikacji oczekujących na opatentowanie w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. Odnoszą się one do wielu unikatowych technologii bezpieczeństwa informacji opracowanych przez pracowników firmy.

Źródło: Kaspersky Lab


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto