A A A

Kodek VVC/H.266 zmniejszy rozmiar plików wideo

8 lipca 2020, 17:15
Najnowszy kodek opracowany przez lidera kompresji mediów cyfrowych, firmę Fraunhofer, ma redukować rozmiar plików wideo o 50%.
Kodek VVC/H.266 zmniejszy rozmiar plików wideo

Trzy lata pracy

Kodek, który ma dostarczać zainteresowanym pliki wideo w wielkości zredukowanej nawet o 50% w stosunku do standardowej, był opracowywany przez 3 lata. Pieczę nad jego powstawaniem i prawidłowym działaniem sprawowała znana firma zajmująca się kompresją mediów cyfrowych – Fraunhofer HHI. Współpracowali z nią partnerzy, m.in. Apple, Huawei i Sony. Efekt wspólnych prac ma zostać opublikowany w sieci jesienią br.

 

Bez strat

Kodeki, które pozwolą na korzystanie z nowego standardu plików wideo, mają redukować rozmiar danych do 50%, ale bez znaczącego wpływu na efekt końcowy konwersji. Zmiany w jakości obrazu mają być niezauważalne, co potwierdziły testy przeprowadzane przez firmy pracujące nad kodekiem. Końcowe wnioski z prowadzonych testów wykazują, że VVC/H.266 wyprzedza kodeki AV1 czy HEVC szczególnie w materiałach 4K UHD.

Nowy kodek opracowywano głównie z myślą o tym, by służył do materiałów wideo w jakości 8K. Redukcja wielkości plików do 50% w takim przypadku znacząco przyspieszy proces ich wczytywania.

 

Standardy Fraunhofera

Firma, która podjęła się opracowania kodeków, które nie ingerują w jakość filmu, a zmniejszą jego rozmiar nawet o 50%, ma już na swoim koncie dokonania w obszarze muzyki i wideo. Fraunhofer odpowiedzialny jest bowiem za opracowanie popularnego formatu kodowania muzyki MPEG-3 oraz kodeki wideo AVC i HEVC. Dzięki tym osiągnięciom firma stała się jedną z najważniejszych na świecie spółek zajmujących się profesjonalną kompresją cyfrową.

VVC, jak informuje przedstawiciel Fraunhofera, to kontynuacja i ulepszenie wersji kodeków HEVC. Ten kodek jest skierowany do odbiorców ceniących sobie materiały wideo w ultrawysokiej rozdzielczości. Jak twierdzą pracownicy Fraunhofera, VVC jest „skokiem kwantowym w wydajności kodowania". Dla przykładu po zastosowaniu VVC nagranie, które miało 10 GB, może teraz mieć 5 GB bez uszczerbku na jakości odtwarzania mimo formatu 4K lub 8K.

Według producentów oprogramowania kodek będzie się dobrze spisywał także przy wyborze panoramicznych filmów do odtwarzania w zestawach VR.

 

Kodowanie i dekodowanie

Każdy kodek wymaga dodatkowo specjalnych układów kodujących i dekodujących. Jak podkreślają przedstawiciele Fraunhofera, te układy dla nowego protokołu są aktualnie projektowane, a praca nad nimi przebiega przy wsparciu takich firm jak Ericsson, Intel, Microsoft czy Qualcomm.

fot. Wikipedia

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto