A A A

Koniec Nokii, jaką znaliśmy

25 kwietnia 2014, 07:00
Microsoft od dzisiaj jest oficjalne właścicielem Nokia Devices and Services. Transakcja została zaaprobowana przez udziałowców Nokia i rządowe agencje regulacyjne na całym świecie.
Koniec Nokii, jaką znaliśmy

- Dziś witamy dział Nokia Devices and Services w naszej rodzinie. Jego możliwości i zasoby związane z urządzeniami mobilnymi przyspieszą naszą transformację - powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft. - Wraz z partnerami pozostajemy skupieni na szybszym dostarczaniu innowacji, w świecie, w którym kluczową rolę odgrywa mobilność i technologie chmurowe - dodał.

Od dzisiaj zatem "Microsoft" oznacza Microsoft Corp, i podmioty powiązane, w tym Microsoft Mobile Oy, spółkę zależną Microsoft. Microsoft Mobile Oy opracowuje, wytwarza i dystrybuuje telefony komórkowe Lumia, Asha i Nokia X oraz inne urządzenia. Microsoft może zatem korzystać z marek Asha i Lumia, aczkolwiek nazwa Nokia może dotyczyć wyłącznie komórek (podstawowe telefony) i Microsoft płaci za wykorzystanie tej nazwy przez najbliższe 10 lat. Sama Nokia nie może do 31 grudnia 2015 roku produkować telefonów z nazwą Nokia. Telefony z Windows Phone będą produkowane przez Microsoft.

Nokia stanie się znacznie mniejszą firmą. Skupi się (przynajmniej w tym momencie) na dostarczaniu produktów i usług z zakresu telekomunikacji (infrastruktura sieciowa etc), usługami platformy HERE oraz licencjonowaniem już posiadanych patentów (a tych nie brakuje). Były prezes i dyrektor generalny firmy Nokia, Stephen Elop będzie bezpośrednio raportować do Satyi Nadelli. Będzie pełnił funkcję wiceprezesa w Microsoft Devices Group, nadzorując rozszerzony dział urządzeń, który obejmie smartfony i tablety Lumia, telefony komórkowe Nokia, produkty Xbox, Surface, Perceptive Pixel (PPI) i akcesoria.

Zakup przez Microsoft Działu Nokia Devices and Services to wielka operacja i zapewne przez najbliższe miesiące i lata będziemy świadkami wielu zmian w organizacji tej struktury.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
8 maja 2014, 09:37
Nie w tych czasach, no ale ok. Więc w sumie zastanawiam się, po co masz smartfona? Po co w ogóle one powstały, skoro "komputer/konsola jest od grania, a telefon do telefonowania/SMS-owania"? Pomyśl trochę, po co tachać ze sobą kompa, specjalnie kupować laptopa czy cokolwiek innego, by sobie pograć, przeglądać neta, słuchać muzyki czy nawet coś obejrzeć sobie, jak można wygodnie i względnie komfortowo zrobić to na telefonie? Po co kupować smartfona, skoro ma służyć tylko do dzwonienia i pisania SMS'ów? Bo ja tego nie rozumiem.
avatar
~Anonim
8 maja 2014, 09:16
Koniec "Nokii" = koniec kultowej już gry "Snake" (wężyk), o czym piszą tutaj [http://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/14324-snake.html]. Aczkolwiek - mnie osobiście to nie przeszkadza. Komputer/konsola jest do grania, a telefon do telefonowania/SMS-owania ;).
avatar
PCExpert
6 maja 2014, 16:00
[quote=~Anonim] osoba1; nokie są bardzo łatwe... | osoba2; te dtykowe to klikasz i klika gdzie indziej (chodzi o kalibracje w przypadku lg np. ku990i lub inne płaskie lub grube LG) | osoba3; po co inne telefony skoro nokia pasuje wszystkim ludziom.[/quote] naprawde mi też nokia pasowała bardzo ją lubiałem jak miałem 6-7 lat tata mi kupił telefon. Czarna Nokia Ale była taka płaska bez klapy która sie zamyka. To Jest Moje Zdanie
raxer
raxer
6 maja 2014, 15:23
~Anonim napisał(a): [quote='raxer' pid='3494252' dateline='1399374802'] [...] "kto będzie chał kupić telefon bez fizycznej klawiatury?" Przecież "Lumie" mają dotykowe ekrany i ludzie je kupują. Więc w czym problem?:oczy: P.S. Może nie tyle człowiek, ile jakiś pies będzie chał kupić telefon bez fizycznej klawiatury:P. [/quote] Och, literówka. Miałem na myśli, że: Nokia pierwsza wymyśliła takie telefony,na długo przed Apple i go odrzuciła.
avatar
~Anonim
6 maja 2014, 13:21
raxer napisał(a): [...] "kto będzie chał kupić telefon bez fizycznej klawiatury?" Przecież "Lumie" mają dotykowe ekrany i ludzie je kupują. Więc w czym problem?:oczy: P.S. Może nie tyle człowiek, ile jakiś pies będzie chał kupić telefon bez fizycznej klawiatury:P.
raxer
raxer
6 maja 2014, 13:13
Nokia sama jest sobie winna.Na kilka lat przez premierą IPhone powstał u nich taki pomysł-telefonu z dotykowym ekranem. Został odrzucony. "kto będzie chał kupić telefon bez fizycznej klawiatury?"
avatar
~Anonim
6 maja 2014, 13:03
Nie wiem, czy to plotki - czy prawda, ale ponoć "Nokia" inwestuje w motoryzację. Podobno zainwestowali 100 milionów $ w start-upy zajmujące się szeroko pojętą tematyką inteligentnych samochodów.
avatar
rrobert12
26 kwietnia 2014, 22:14
To była jedyna szansa aby Nokia nie odeszła w nicość. MS brakowało nazwy i technologii aby zaistnieć w swiecie komórek, i dzięki upadającej Nokii się to udało. Teraz Nokia powoli odbija się od dna, zaczyna myśleć a nie tylko kierować się ambicjami (porzuciła niestety już niszowego Symbiana i zczyna instalować Androida, nieco przemodelowanego). Należy tylko pogratulować MS intuicji, po raz kolejny, gdyż potrafili wyprodukować i wypromować całkiem niezłe telefony z własnym systemem (i nie tylko). W niektóryh krajach Nokia wciąż ma wielu symatyków (np. w PL), stąd dobre wyniki sprzedaży. Mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej i tego Nokii serdecznie życzę!!
ptrick
ptrick
25 kwietnia 2014, 17:14
Nie, nie ma szansy, bo w takim przypadku już w 2016 roku nagle musiałaby zmienić logo. Z resztą po co? Co się zmieniło niby? Co się niby zmieni? Myślisz, że MS nie maczał palców w produkcji telefonów nokii już wcześniej?
avatar
~Anonim
25 kwietnia 2014, 15:48
Witam! Gdyby "Microsoft" przejął jakąś inną markę telefonów (np.: "Motorolę", "Samsung", "HTC" czy "LG"), to nawet by mnie to nie obeszło. Ale "Nokii" jednak mi trochę szkoda:smutny:. [quote][...] Sama Nokia nie może do 31 grudnia 2015 roku produkować telefonów z nazwą Nokia. [...][/quote] To znaczy, że jest szansa abyśmy w styczniu 2016 znów ujrzeli telefony/smartfony sygnowane marką "Nokia"?:oczy:
avatar
start2010
25 kwietnia 2014, 15:31
Do Microsoft nic nie mam ale jednak [*] ;D
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto