A A A

Kto i kiedy przeprowadził pierwszą rozmowę przez komórkę

16 kwietnia 2020, 08:30
Z cyklu „czwartki – pożółkłe IT kartki": przenośny telefon DynaTAC.
Kto i kiedy przeprowadził pierwszą rozmowę przez komórkę

Zgadnij – skąd dzwonię?

Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy miała miejsce 3 kwietnia 1973 r., gdy Martin Cooper, pracujący w Motoroli inżynier, zadzwonił do Joela Engela z Bell Labs i zagadnął: „zgadnij, skąd dzwonię!". Gdy wyjaśnił, skąd (i za pomocą czego...), Engelowi odebrało mowę, gdyż oznaczało to dla niego i jego zespołu porażkę w kilkuletnim wyścigu o stworzenie przenośnego telefonu. Cooper telefonował bowiem z nowojorskiej Szóstej Alei, po której spacerował sobie w otoczeniu dziennikarzy, trzymając w dłoni skonstruowany przez siebie prototyp pierwszego telefonu mobilnego.

DynaTAC - pierwszy telefon komórkowy

DynaTAC w natarciu

Dynamic Adaptive Total Area Coverage, bo tak dokładnie nazywało się to ustrojstwo, ważył ponad kilogram, rozmiarami przypominał cegłę (229x44x127 mm) z dłuuugaśną zewnętrzną antenką, miał niewielki wyświetlacz LED, analogową klawiaturę, akumulator wystarczający na 10 godzin w stanie czuwania (lub 30 minut konwersacji).

Urządzenie pozwalało na prowadzenie rozmów telefonicznych i... na nic więcej. Ale i tak, jak stwierdził jego konstruktor: „Kiedy wziąłem go do ręki, czułem, że widzę przed sobą przyszłość".

fot. Wikipedia, Rico Shen


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto