A A A

Lamborghini Huracán - supersamochód z mózgiem superkomputera

14 maja 2014, 13:00
Nie ma wątpliwości, że kosztujący ponad 200 tysięcy dolarów Lamborghini Huracán LP 610-4 to prawdziwy supersamochód. W środku czeka jeszcze jedna niespodzianka: moc superauta została wybornie połączona z inteligencją superkomputera.
Lamborghini Huracán -  supersamochód z mózgiem superkomputera

To efekt zastosowania jeszcze jednego wysokowydajnego podzespołu: procesora Tegra 3 firmy NVIDIA. Tegra 3 odpowiada za obsługę wyświetlacza TFT o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 12,3 cala, umieszczonego bezpośrednio przed oczami kierowcy. To pierwszy samochód na świecie, w którym zastosowano takie rozwiązanie zamiast tradycyjnego panelu instrumentów. Dzięki niemu kierowca może całkowicie skupić się na jeździe.

Jest to szczególnie ważne, gdy pod maską drzemie tak potężny silnik. Wystarczą zaledwie 3,2 sekundy, aby Huracán osiągnął 100 km/h. Cyfrowy prędkościomierz dotrzymuje mu tempa, ponieważ procesor Tegra generuje obraz z prędkością 60 klatek na sekundę. Jeśli droga jest wystarczająco długa, kierowca będzie miał okazję zobaczyć, jak wskazówka prędkościomierza przekracza 300 kilometrów na godzinę.

Tak dużej mocy towarzyszy doskonała konfigurowalność. Huracán jest jednym z pierwszych samochodów sportowych, w którym przeniesiono funkcje informacyjno-rozrywkowe z konsoli centralnej bezpośrednio przed oczy kierowcy. W efekcie powstał wyświetlacz, w którym to kierowca decyduje, co chce zobaczyć.

Projektanci przewidzieli trzy główne tryby pracy:

Pełny tryb kierowcy - w tym trybie na środku widoczny jest duży obrotomierz lub prędkościomierz. Główny element otaczają wszystkie niezbędne informacje o pojeździe, takie jak poziom paliwa w baku i temperatura wody w chłodnicy. Kierowca może nawet zobaczyć tytuł utworu odtwarzanego przez samochodowy zestaw audio.

Tryb mieszany (zdjęcie powyżej) - w tym trybie dodane jest okno funkcji informacyjno-rozrywkowych. Kierowca zyskuje między innymi dostęp do nawigacji zawierającej czytelną trójwymiarową mapę.

Pełny tryb informacyjno-rozrywkowy - w tym trybie wyróżniona jest mapa lub informacje pochodzące z systemu audio. Wszystkie informacje na temat pojazdu są wciąż czytelne i widoczne na krawędzi wyświetlacza.

Wspólna obsesja firm Lamborghini i NVIDIA, które pragną osiągać jak największą moc i prędkość, znalazła upust w postaci Huracána. Pozostaje pytanie, kto da się nam nim przejechać?

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto