A A A

Liczba mobilnych trojanów bankowych wzrosła o 58%

28 maja 2019, 12:00
Badacze z Kaspersky Lab odkryli niepokojący wzrost liczby szkodliwego oprogramowania służącego do kradzieży danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych: w I kwartale 2019 r. zidentyfikowano 29 841 plików takiego szkodliwego oprogramowania, co stanowi wzrost o 18 501 w stosunku do ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku.
Liczba mobilnych trojanów bankowych wzrosła o 58%

Mobilne trojany bankowe należą do najszybciej rozwijających się, najbardziej elastycznych i najniebezpieczniejszych rodzajów szkodliwego oprogramowania. Zwykle kradną środki bezpośrednio z kont bankowych użytkowników mobilnych, niekiedy jednak są wykorzystywane do kradzieży innych rodzajów danych uwierzytelniających. Szkodnik tego typu przypomina zazwyczaj legalną aplikację, np. bankową. Gdy ofiara próbuje skorzystać z prawdziwej aplikacji bankowej, dostęp do niej uzyskują również cyberprzestępcy.

W I kwartale 2019 r. badacze z Kaspersky Lab wykryli około 30 000 modyfikacji różnych rodzin trojanów bankowych, próbujących zaatakować 312 235 unikatowych użytkowników. Wzrosła nie tylko liczba wykrytych próbek trojanów bankowych, ale również ich udział wśród cyberzagrożeń. W IV kwartale 2018 r. mobilne trojany bankowe stanowiły 1,85% wszystkich szkodliwych programów mobilnych; w I kwartale 2019 r. ich udział sięgał 3,24%.

Spośród szerokiego wachlarza rodzin mobilnych trojanów bankowych, na jakie narażeni byli użytkownicy, szczególną aktywnością w badanym okresie wyróżniała się nowa wersja szkodnika Asacub. Stanowiła ona 58,4% wszystkich trojanów bankowych, które zaatakowały użytkowników. Po raz pierwszy Asacub pojawił się w 2015 r. Cyberprzestępcy poświęcili dwa lata na udoskonalanie sposobu rozprzestrzeniania tego szkodnika. W efekcie w 2018 r. Asacub potrafił atakować 13 000 użytkowników dziennie. Mimo że tempo rozprzestrzeniania się tego szkodnika spadło od tego czasu, nadal stanowi on poważne zagrożenie: w I kwartale 2019 r. - wg danych Kaspersky Lab - Asacub atakował średnio 8 200 użytkowników dziennie.

Gwałtowny wzrost liczby mobilnych szkodliwych programów finansowych to niepokojący sygnał, tym bardziej że cyberprzestępcy doskonalą swoje mechanizmy rozprzestrzeniania. Obserwowaną ostatnio powszechną praktyką jest ukrywanie trojana bankowego w tzw. dropperze - „skorupie", która ma przedostać się na urządzenie w sposób niezauważalny dla rozwiązania bezpieczeństwa i dopiero wtedy uwolnić swoją szkodliwą funkcję - powiedział Wiktor Czebyszew, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

W celu zmniejszenia ryzyka infekcji trojanem bankowym użytkownikom zaleca się następujące działania:

  • Instaluj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł - najlepiej z oficjalnych sklepów.
  • Sprawdzaj zezwolenia, o które prosi aplikacja - jeśli nie mają nic wspólnego z wykonywanym przez nią zadaniem (np. jeśli czytnik e-booków prosi o dostęp do Twoich wiadomości i połączeń), taka aplikacja może mieć charakter przestępczy.
  • Korzystaj z niezawodnego rozwiązania bezpieczeństwa zapewniającego ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem i jego działaniami.
  • Nie klikaj odsyłaczy w wiadomościach spamowych.
  • Nie wykonuj procedury rootowania urządzenia mobilnego, ponieważ zapewnia ona cyberprzestępcom nieograniczone możliwości.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto