A A A

Linuksowa przeglądarka Edge już jest

21 października 2020, 08:00
Microsoft opublikował pakiety instalacyjne eksperymentalnego wydania swojej przeglądarki WWW dla systemu Linux.
Linuksowa przeglądarka Edge już jest

Piekło wcale nie zamarzło

Deweloperska wersja przeglądarki Edge dla Linuksa pojawiła się niemal miesiąc po deklaracji koncernu z Redmond dotyczącej właśnie przygotowania browsera w wydaniu dla otwartoźródłowego OS-a.

 

Cztery dystrybucje

Obecnie bazująca na kodzie Chromium przeglądarka Edge jest oferowana w postaci pakietów instalacyjnych dla dystrybucji Debian, Fedora, openSUSE i Ubuntu. Niezbędne archiwa (typu .deb lub .rpm) można pobrać ze strony Edge Insider. Microsoft planuje wydawać cotygodniowe kompilacje przeglądarki, tak jak w przypadku edycji Dev Channel dla innych platform. Procedurę instalacji opisano szczegółowo w firmowym blogu.

Przedsiębiorstwo, której flagowym produktem od niemal trzech dekad jest system Windows, wcale nie zamierza opracowywać własnej wersji Uniksa. Microsoft kierował się względami pragmatycznymi przygotowując Edge'a dla Linuksa, którego Steve Ballmer określał mianem „raka". Rzecz w tym, że Linux jest powszechnie wykorzystywany przez webdeweloperów, którzy muszą testować własne aplikacje sieciowe w różnych środowiskach. Poza tym linuksowy wariant Edge'a może sprawić, że przeglądarka stanie się popularna w środowiskach biznesowych, tak jak Chrome albo Firefox, które są dostarczane w wariantach korporacyjnych (Enterprise).

 

Uniksowy zakręt w życiorysie

Nie zaszkodzi jednak przypomnieć, że przed laty nawet Microsoft oferował użytkownikom instytucjonalnym licencje na własny wariant uniksopochodnego systemu operacyjnego. Był nim Xenix, opracowany wspólnie z kalifornijską firmą SCO (Santa Cruz Operation). Z Xeniksa korzystał m.in. koncern Siemens – system instalowany na komputerach osobistych marki Siemens Nixdorf służył jako interfejs komunikacyjny pozwalający zarządzać cyfrowymi centralami telefonicznymi z serii EWSD.

fot. Microsoft


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto