A A A

Microsoft staje po stronie wydawców

25 lutego 2021, 08:50
Koncern z Redmond opowiada się za nałożeniem opłat na Google'a i Facebooka.
Microsoft staje po stronie wydawców

Na australijską modłę

Stowarzyszenia europejskich wydawców oraz Microsoft wzywają do wdrożenia systemu arbitrażowego, dzięki któremu platformy takie jak Facebook i Google News będą płacić za odsyłacze do zewnętrznych treści.

 

Już raz ustąpili

Organizacje EMMA, ENPA, EPC, NME oraz Microsoft oczekują wprowadzenia na Starym Kontynencie regulacji w stylu australijskim. Przepisy takie powinny nakładać na koncerny internetowe obowiązek płacenia za korzystanie z treści dostarczanych przez wydawców prasy i obejmować postanowienia dotyczące arbitrażu, aby zapewnić negocjowanie uczciwych umów.

Prawo australijskie, któremu ostatecznie podporządkowały się i Google, i Facebook, pozwala zespołowi arbitrażowemu ustalić opłatę za treści zamieszczone na platformach sieciowych na podstawie oceny korzyści, jakie osiąga każda ze stron (wydawca i operator platformy). Ma przy tym być brany pod uwagę koszt wyprodukowania treści, a nadmierne obciążenia nakładane będą na same platformy.

 

Dać szansę w walce z gigantami

Europejskie regulacje prawne wprowadzają pojęcie „strażników dostępu". Zgodnie z przygotowywanymi przepisami DMA (Digital Markets Act, Akt o rynkach cyfrowych), na operatorów dominujących platform cyfrowych zostaną nałożone obowiązki gwarantujące, że nie będą oni mogli nadużywać własnej pozycji.

Organizacje EMMA, ENPA, EPC, NME i Microsoft są jednak zdania, że negocjacje wydawców z platformami sieciowymi nie przyniosą sprawiedliwych rezultatów, chyba że zostaną zaproponowane dodatkowe środki regulacyjne w celu zniwelowania siły przebicia operatorów mających dominującą pozycję rynkową.

fot. Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto