A A A

Midori – następca Windows

4 lipca 2008, 13:49
Midori – następca Windows

Microsoft oficjalnie zaprzestał dostarczania kopii systemu Windows XP producentom komputerów PC. Vista to system, który wbrew zapowiedziom nie spełnił oczekiwań mimo sześciu lat pracy nad nim. Dotarliśmy do materiałów dotyczących ukrytego projektu o nazwie Midori, który być może przekształci się w kolejny system – następcę linii Windows.

Na łamach New York Timesa wypowiedział się pracownik naukowy uniwersytetu stanowego San Jose, profesor Randall Stross. W artykule dotyczącym systemów Microsoftu profesor Stross zwrócił uwagę na to, że Windows to obecnie programistyczny moloch, w którego kodzie zaszyte są archaizmy zebrane w ciągu 22-letniej historii tego systemu. W imię wstecznej kompatybilności i zachowania w miarę jednolitej linii produktów, osiągnięto tyle, że obecnie system Windows to mieszanina dodawanych na przestrzeni lat funkcji, łat naprawiających błędy, łat naprawiających poprzednie łaty, likwidowanie kolejnych dziur w zabezpieczeniach itp.

Z drugiej strony Bill Veghte z Microsoftu rozesłał wybranym partnerom list, w którym sugerował, jakoby w kolejnej wersji Windows – Windows 7 – architektura jądra systemu miała pozostać taka sama jak w przypadku Windows Vista. Jednak profesor Stross zauważa, że pozostanie przy aktualnej architekturze to nie jest rozwiązanie, lecz problem. Do takich samych wniosków doszli dwaj analitycy Gartnera – Michael A. Silver oraz Neil McDonald – którzy podkreślali, że coraz większa komplikacja kodu Windows blokuje wprowadzanie innowacji.

Microsoft sam dostrzegł ten problem. Niezależnie od linii rozwojowej Windows, w laboratoriach giganta z Redmond już od 2003 roku inżynierowie pracują nad systemem z mikrojądrem, systemem pisanym od podstaw. Projekt ten, o nazwie Singularity, osiągnął już status wersji 1.1, co w programowaniu jest kamieniem milowym, jednak sugeruje się, że Singularity jest swego rodzaju "pojazdem koncepcyjnym".

Choć Singularity jest i ma pozostać wyłącznie projektem badawczym, który nie będzie przekształcany w produkt komercyjny, to oprócz tego powstaje projekt Midori. Midori to pochodzący od Singularity projekt budowy nowego systemu operacyjnego, nad którym pracują programiści z Microsoft Research, a wg nieoficjalnych informacji Microsoft angażuje bardzo poważne środki w ten właśnie projekt. Istnieje jeszcze jedna przesłanka sugerująca bardzo duże znaczenie Midori. Osobą odpowiedzialną za projekt Midori jest Eric Rudder, wiceprezes ds. strategii rozwoju technicznego, który od 3 lat podlegał bezpośrednio samemu Billowi Gatesowi. Jeszcze za wcześnie na prezentację tego, czym będzie Midori, sam Microsoft niespecjalnie dzieli się wiedzą na temat tego projektu. Przedstawiciele korporacji na wszelkie pytania dotyczące Midori odpowiadają "no comments".

Źródło: Microsoft Research


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto